Οι ομάδες έχουν βρεθεί αντιμέτωπες 2 φορές.
Το Τρίτο ΦύλοGolden Steak Warriors
2Νίκες0
105Πόντοι93
Development 2 League A_B 2017-201810/10/2017Το Τρίτο Φύλο - Golden Steak Warriors57 - 48
Preseason Winter League 15/1613/10/2015Το Τρίτο Φύλο - Golden Steak Warriors48 - 45

Σωληναραίος Σωτήριος

Διπλασίασε τις νίκες του στην Development League 2 το Τρίτο Φύλο αφού σε αγώνα που διεξήχθη στο κλειστό της Ανθούσας επικράτησε με 57-48 των Golden Steak Warriors.

Οι φιλοξενούμενοι πάντως ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο του κλειστού αφού μπόρεσαν να πάρουν μία έστω μικρή διαφορά στα πρώτα λεπτά. Ο Λύρος βοήθησε πολύ με τέσσερις πόντους ενώ από κοντά ήταν και ο Σιγουράκος με ένα τρίποντο που σκόραρε. Στην αντίπερα όχθη είχαμε σκορ από τέσσερις διαφορετικούς παίκτες με τον Γκάτζια να είναι πρώτος σκόρερ με τέσσερις πόντους και να διαμορφώνει το κατά τους 13-10 ως σκορ πρώτης περιόδου.

Τα πράγματα άρχισαν να αλλάζουν σιγά σιγά με την πάροδο του χρόνου αρχής γενομένης από την επόμενη περίοδο όταν οι μετέπειτα νικητές ισορρόπησαν κι άλλο την αναμέτρηση και πέρασαν μπροστά και στο σκορ. Ο Καστρίνιος πρωτοστάτησε σε αυτό με τους έξι πόντους που πέτυχε την ίδια ώρα που στον αντίποδα ο Σωληναραίος ξεχώριζε με τους τέσσερις πόντους ενεργητικό, οι οποίοι όμως δεν ήταν αρκετοί και έστελναν τους συμπαίκτες του στα αποδυτήρια υπολειπόμενους με βραχεία κεφαλή (21-20).

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε το ματς και μετά την επανέναρξή του αφού η ομάδα του Δεληγιάννη όχι απλά συνέχισε να έχει τα ηνία της αναμέτρησης αλλά αύξησε λίγο ακόμα το προβάδισμά της. Ο Πιερρουτσάκος ανέβασε στροφές όντας πιο δραστήριος σημειώνοντας τέσσερις πόντους, ενώ σημαντικό ήταν και το τρίποντο του Τσανικίδη στο φινάλε της περιόδου. Στο αντίπαλο στρατόπεδο τώρα οι δέκα πόντοι των Σωληναραίου - Σαράντη δεν έφταναν με συνέπεια ύστερα από το πέρας την τρίτης περιόδου να είναι πίσω στο σκορ με 35-32.

Τυπική διαδικασία είχε η τελευταία περίοδος αφού το ντέρμπι που περιμέναμε δεν ήρθε ποτέ με τους γηπεδούχους να γκαζώνουν και να παίρνουν διαφορά ασφαλείας. Την ώθηση σε όλο αυτό την έδωσε η είσοδος του Μάσκουλη ο οποίος έβαλε δύο τρίποντα, όπως επίσης και οι δώδεκα πόντοι των Καρυτιανού και Κωστή. Για την ομάδα του Μπαλατσούρα ο Σαράντης ήταν ο μοναδικός διασωθείς σε αυτό το σημείο με οχτώ πόντους και δύο τρίποντα όμως πλέον ήταν αργά με το Τρίτο Φύλο να πηγαίνει στο 2-0 ρεκόρ και τους Warriors να παραμένουν χωρίς νίκη μετά από δύο ματς.

Καλύτερος παίκτης από τους νικητές ήταν ο Καστρινιός με 12 πόντους (5/15 διπ, 0/1 τριπ και 2/6 βολές- 16 ριμπάουντ), ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σαράντης με 17 πόντους (4/11 διπ, 3/9 τριπ και 0/4 βολές). Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το παιχνίδι με 32,3% στα δίποντα (21/65), 13% στα τρίποντα (3/23) και 35,3% στις βολές (6/17). Μάζεψαν 67 ριμπάουντ, είχαν 8 ασίστ, 10 κλεψίματα και 17 λάθη. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι είχαν 38,3% στα δίποντα (18/47), 13,6% στα τρίποντα (3/22) και 27,3% στις βολές (3/11). Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, είχαν 9 ασίστ, 10 κλεψίματα και 14 λάθη.

Το Τρίτο Φύλο (Δεληγιάννης): Παντελής 1, Κωστής 12, Δεληγιάννης 2, Πιερρουτσάκος 6, Καστρινιός 12, Γεωργάκης, Γκάτζιας 5, Τσανικίδης 5 (1), Μάσκουλης 6 (2), Καρυτιανός 8

Golden Steak Warriors (Μπαλατσούρας): Σωληναραίος 12, Αποστολόπουλος, Αντώναρος, Σπύρου 4, Μπαλατσούρας, Σιγουράκος, Κούστας 4, Σεβαστός 3, Σαράντης 17 (3), Λύρος 8

Τι μας άρεσε: Τα τρίποντα του Μάσκουλη και οι δηλώσεις του μετά το ματς.

Τι δεν μας άρεσε: Η επιθετική συγκομιδή των φιλοξενούμενων στο δεύτερο δεκάλεπτο όπου έβαλαν μόλις επτά πόντους.