Λάμπρου Λέανδρος
Καπέλης Αθανάσιος
Φουρναράκης Ιωάννης
Κουνέλης Νικόλαος

Στη δεύτερη θέση του 2ου ομίλου της Development League σκαρφάλωσαν οι Pistachios αφού συνέτριψαν τους Tebelwolves στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής με 54-82. Εξαιρετική εμφάνιση από Θανάση Καπέλη, Χριστόφορο Τσακαρισιάνο και Μαρίνο Σιαπάνη (18π, 17π και 15π αντίστοιχα).

Οι Pistachios μπήκαν αγριεμένοι στο παρκέ και έδειξαν από τα πρώτα λεπτά ποιος είναι το αφεντικό. Χάρη σε άμυνα από ατσάλι δεν δέχθηκαν πόντο για 5:30 περίπου λεπτά και, έτσι, έχτισαν από νωρίς διαφορά (0-11). Με τον Θανάση Καπέλη (10π) να ευστοχεί σε σουτ από τα 6,75μ ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το εντυπωσιακό 8-23.

Αρκετά βελτιωμένοι εμφανίστηκαν οι Tebelwolves στο 2ο δεκάλεπτο. Χάρη στην καλύτερη κυκλοφορία στην επίθεση και με σαφώς μεγαλύτερη προσήλωση στην άμυνα κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά. Δύο λεπτά πριν το ημίχρονο και ενώ τα «φιστίκια» προηγούνταν με 20 πόντους, οι «λύκοι» έτρεξαν ένα σερί 11-0 και πήγαν στα αποδυτήρια υπολειπόμενοι μόλις με 9 πόντους  (31-40).

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Pistachios αποφάσισαν να τελειώσουν το παιχνίδι και να μην επιτρέψουν στους Tebelwolves να πλησιάσουν ακόμα περισσότερο. Θανάσης Καπέλης  και Χριστόφορος Τσακαρισιάνος σκόραραν από 5 πόντους έκαστος και απλοποίησαν την κατάσταση. Στο αντίπαλο στρατόπεδο ο Στέλιος Καραγρηγορίου με 9 πόντους στο 3ο δεκάλεπτο  προσπαθούσε μόνος του να κρατήσει όρθιος τους λύκους που ξεκίνησαν την 4η περίοδο με -18. (40-58).

Ο Μαρίνος Σιαπάνης ξεκίνησε πυροβολεί με κάθε τρόπο για λογαριασμό των Pistachios (11π στο 4ο δεκάλεπτο) και η διαφορά ξέφυγε για τα καλά. Οι Tebelwolves δεν μπορούσαν αντιδράσουν ουσιαστικά και με το τρίποντο του Λάμπρου 24’’ πριν το τέλος διαμορφώθηκε το τελικό 54-82. Με αυτόν τον τρόπο οι Pistachios έφτασαν εύκολα στο 5ο ροζ φύλλο στο φετινό πρωτάθλημα και υποχρέωσαν τους Tebelwolves στην 6η τους ήττα.

Πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μαρίνος Σιαπάνης με 15 πόντους. Ευστόχησε σε 7 δίποντα και 1 ελεύθερη βολή ενώ η παρουσία του στην άμυνα ήταν επίσης καθοριστική. Από τους Tebelwolves ξεχώρισε αδιαμφισβήτητα ο Στέλιος Καραγρηγορίου με 23 πόντους. Ευστόχησε σε 5 τρίποντα, 2 δίποντα και 4 ελεύθερες βολές.

Tebelwolves (Καρπούζος): Καραγρηγορίου 23 (5), Σολδάτος 6, Χαρικιόπουλος 8 (1), Ελευθεριάδης, Καρπούζος, Ραβανόπουλος 3, Στεριάδης 6, Γεράνιος 8.

Pistachios (Σιαπάνης): Κουνέλης 6 (2), Λάμπρου 9 (1), Κακιώνης 13, Καπέλης 18 (4), Σιαπάνης 15, Τσακαρισιάνος 17 (3), Φουρναράκης 4.

Τι μας άρεσε: H εξαιρετική εμφάνιση των Pistachios που παρουσιάστηκαν ποιοτικοί, συγκεντρωμένοι και με πολυφωνία στην επίθεση.