Αποστολόπουλος Απόστολος
Αποστολόπουλος Γεώργιος
Ιορδάνογλου Χρήστος
Μαστορίδης Δημήτριος (Dec17)

Έξι έκαναν τις νίκες τους στον 4ο όμιλο της Master League οι Ιππότες αφού επικράτησαν των West Side Veterans με 61-51 σε παιχνίδι που έγινε στο κλειστό του Κολωνού.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι αφού με καλάθια των Α. Αποστολόπουλου, Χ. Μαστορίδη και Δουκιαντζάκη προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 11-21. Οι γηπεδούχοι επηρεασμένοι από την απουσία του Σπύρου Νταλαμπίρα, σκόραραν με τους Μούρτζο και Δουβέα.

Αλλαγή σκηνικού είχαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο με τους μετέπειτα νικητές να προσαρμόζονται στις απαιτήσεις του παιχνιδιού. Έτσι λοιπόν, με σημείο αναφοράς την άμυνα και πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Αγγελόπουλο, Σκανδάλη και Δουβέα, οι Ιππότες πήραν το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους στο τέλος του ημιχρόνου (32-28). Οι Veterans μπορεί να παρουσίασαν επιθετικό πρόβλημα, όμως χάρη στα καλάθια των Χ. Μαστορίδη, Ιορδάνογλου και Γ. Αποστολόπουλου έμειναν «ζωντανοί» στην διεκδίκηση της νίκης.

Οι Ιππότες στην επανάληψη όχι μόνο διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα αλλά το διεύρυναν κιόλας (49-37). Καθοριστικοί στην εξέλιξη αυτή ήταν οι Μούρτζος και Δουβέας που κυριάρχησαν στο ζωγραφιστό. Οι Veterans «κόλλησαν» και πάλι στην επίθεση με τον Νερομυλιώτη να ξεχωρίζει με την απόδοσή του.

Στην 4η περίοδο οι φιλοξενούμενοι επιχείρησαν να κάνουν την… αντεπίθεσή τους. Με μπροστάρηδες τους Χ. Μαστορίδη και Δουκιαντζάκη οι Veterans μείωσαν σε 51-47 και έβαλαν «φωτιά» στο ματς. Η απάντηση των Ιπποτών δεν άργησε να έρθει. Αγγελόπουλος και Σκανδάλης σκόραραν πίσω από την γραμμή των 6.75, ανέβασαν την διαφορά σε διψήφια νούμερα και ουσιαστικά έβαλαν «ταφόπλακα» στα όνειρα των αντιπάλων για ανατροπή. Το τελικό σκορ ήταν 61-51 με τους Ιππότες να κερδίζουν για 2η φορά τους «Βετεράνους» και να ανεβαίνουν πιο ψηλά στην βαθμολογία.

Πολυτιμότερος για τους νικητές ο Δουβέας με double double και 16 πόντους (3/6 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4/6 βολές, 10 ριμπάουντ). Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χ. Μαστορίδης με 14 πόντους (7/13 δίποντα). Οι γηπεδούχοι είχαν 15/42 δίποντα (35,7%), 9/23 τρίποντα (39,1%) και 4/9 βολές (44,4%). Μάζεψαν 40 ριμπάουντ και έδωσαν 17 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/39 δίποντα (38,5%), 6/23 τρίποντα (26,1%) και 3/5 βολές (60%). Μάζεψαν 34 ριμπάουντ και έδωσαν 8 ασίστ.

Ιππότες (Ρούσσος): Αγγελόπουλος 19 (1), Σκανδάλης 9 (3), Τριγάζης, Ρουμπής 3 (1), Δουβέας 16 (2), Σιαπάνης, Ρούσσος 5 (1), Γιακιντζής 3 (1), Μούρτζος 6, Διαμαντάτος.

West Side Veterans (Γ. Αποστολόπουλος): Χ. Μαστορίδης 14, Δουκιαντζάκης 11 (3), Νερομυλιώτης 6, Μαστορόπουλος, Ιορδάνογλου 5, Γ. Αποστολόπουλος 6 (2), Δ. Μαστορίδης 5 (1), Α. Αποστολόπουλος 4.

Τι μας άρεσε: Οι Ιππότες μετά από καιρό επέστρεψαν στις νίκες παίζοντας μάλιστα και ωραίο μπάσκετ.

Τι δεν μας άρεσε: Το 3ο δεκάλεπτο των West Side Veterans.