Στουρνάρας Ιωάννης
Γκούβας Θεόδωρος
Διαμαντής Μάριος
Μουτάφης Ιωάννης

Ωραίο ματς, με πολλούς πόντους, πολλές εναλλαγές, πολύ πάθος και τελείωμα που έφερε τους Αμφιδέξιους στα... καλά τους, αφού οι 2 ήττες στις τρεις πρώτες αγωνιστικές της Elite δεν τους άρεσαν και πολύ. Τελικά έκαναν με πολύ πείσμα το 2-2 και ανάγκασαν τα Paliagoura στη δική τους 2η ήττα (3-2), κερδίζοντάς τους λόγω αντοχής στην παράταση.

Το ξεκίνημα ήταν εντυπωσιακό για τους Αμφιδέξιους, με τον Διαμαντή να βάζει 2 τρίποντα, τον Κοντόρη άλλο ένα και τον Κανελλόπουλο με δίποντο να κάνει το 2-11 στο 3ο λεπτό, όμως τα Paliagoura πήραν μπρος στη συνέχεια και με ένα επί μέρους 17-4 από καλάθια των Κασκάνη, Βασίλη Χρυσανθακόπουλου, Βελέντζα, Μούσουρα (2 τρίποντα), σε 5 λεπτά γύρισαν το παιχνίδι στην πλευρά τους (19-15 στο 8’), για να κλείσει το δεκάλεπτο με άλλο ένα τρίποντο του Μούσουρα στο 25-20 για τους «πράσινους».

Οι Μακρής, Κοντόρης, Μαρκόπουλος κράτησαν μια ισορροπία στο σκορ στην αρχή της δεύτερης περιόδου για τους «κόκκινους» (28-27 στο 12’), για να έρθει ακόμα ένα... ξέσπασμα από πλευράς γηπεδούχων και με τους Κασκάνη, Κωστάκη, Γαζή, Βασίλη και Νίκο Χρυσανθακόπουλο να πάνε το προβάδισμά τους στο +14 μέχρι το 19ο λεπτό (43-29), με το ημίχρονο τελικά να ολοκληρώνεται στο 43-34 από τρίποντο του Μουτάφη στο τελείωμα για τους φιλοξενούμενους.

Η διαφορά για τα «Παλιάγουρα» ξαναπήγε σε διψήφιο νούμερο στο τρίτο δεκάλεπτο από τις προσπάθειες των Γαζή, Κασκάνη (50-39 στο 24’) και από εκείνο το σημείο άρχισε μια αντεπίθεση των Αμφιδέξιων που με τους Κανελλόπουλο, Κοντόρη, Αφουξενίδη να κερδίζουν πολλές μονομαχίες πλησίασαν στον πόντο μέχρι να λήξει το 30ο λεπτό (56-55).

Η ανατροπή για την ομάδα του Γεωργιάδη έγινε στα πρώτα δευτερόλεπτα της τέταρτης περιόδου (56-58 στο 31’), με τους Μαρκόπουλο, Αφουξενίδη, Μακρή να σκοράρουν κάτω από το καλάθι και τον Διαμαντή με το τέταρτο τρίποντό του να κάνει το 63-66 στο 35’, δείχνοντας ότι οι «μικροί» έχουν καλύτερη ψυχολογία, αλλά η εμπειρία των Super Κωστάκη, Κασκάνη, Βελέντζα μίλησε και τα Paliagoura προσπέρασαν στο 38’ (69-68), με τον Αφουξενίδη να ισοφαρίζει με μια βολή (69-69 στο 39’) και το τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας να ξοδεύεται χωρίς εύστοχο σουτ.

Οι «πράσινοι» μπήκαν ξανά μπροστά στην αρχή της παράτασης (75-71 στο 43’) με τον «πρόεδρο» Μούσουρα να βάζει άλλους 5 πόντους (είχε 4/7 τρίποντα συνολικά), όμως τα συμπληρωμένα ομαδικά φάουλ και οι αποβολές (λόγω 5 φάουλ) των Βελέντζα, Μούσουρα, Κωστάκη έδωσαν σιγά σιγά τους χώρους στους Αμφιδέξιους να αξιοποιήσουν την ενέργειά τους (λόγω ηλικίας και αντοχής φυσικά) και με τους Μαρκόπουλο, Κοντόρη το ματς ξαναγύρισε, κλείνοντας στο 78-81 που έδωσε τη 2η νίκη στους «κόκκινους».

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Άγγελος Κοντόρης που με εκπληκτικά ποσοστά (9/13 δίποντα, 1/1 τρίποντο) έφτασε τους 21 πόντους, τα 11 ριμπάουντ και τα 4 μπλοκ, ενώ από τα «Παλιάγουρα» ξεχώρισε ο Θοδωρής Κασκάνης με 22 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 μπλοκ (παίζοντας για 44 λεπτά).

Συνολικά οι «πράσινοι» είχαν 20/45 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 14/31 βολές, 51 ριμπάουντ (15-36), 12 ασίστ, 9 κλεψίματα, 15 λάθη και 1 μπλοκ του Κασκάνη, με τους «κόκκινους» του Γεωργιάδη να τελειώνουν το ματς με 21/56 δίποντα, 8/17 τρίποντα, 15/19 βολές, 38 ριμπάουντ (7-31), 13 ασίστ, 6 κλεψίματα, 12 λάθη και 4 μπλοκ του «Air» Κοντόρη.

Paliagoura (Κοντορουχάς): Κασκάνης 22 (2), Μούσουρας 15 (4), Γαζής 10, Super Κωστάκης 9, Ν. Χρυσανθακόπουλος 8 (1), Β. Χρυσανθακόπουλος 7 (έπαιζε τραυματίας στο τέλος), Βελέντζας 7, Κοντορουχάς

Αμφιδέξιοι (Γεωργιάδης): Κοντόρης 21 (1), Κανελλόπουλος 16 (1), Μαρκόπουλος 14, Διαμαντής 12 (4/6 3π.), Μακρής 7 (1), Αφουξενίδης 6, Μουτάφης 3 (1), Στουρνάρας 2, Γκούβας

Τι μας άρεσε περισσότερο: Σίγουρα αφήνουμε έξω πολλά ωραία πράγματα που είδαμε στο πακρέ, όμως ο Άγγελος Κοντόρης έκανε ουσιαστική διαφορά στο ματς, κυριαρχώντας κάτω από το καλάθι και κάνοντας παράλληλα την απουσία του Κουτάντου να μη φαίνεται ούτε καν αχνά για τους Αμφιδέξιους!