Σολδάτος Γεώργιος
Κουμούτσης Νικόλαος
Ραβανόπουλος Νικόλαος
Ελευθεριάδης Παύλος

Με σημείο αναφοράς την εξαιρετική τους άμυνα, οι Brazzerzz Beachterzz «λύγισαν» με 55-53 τους Tebelwolves και πέτυχαν την τρίτη νίκη τους στο Summer League του Basketaki. Η ομάδα του Δούνη αν και ξεκίνησε πολύ νωθρά το παιχνίδι, όταν αποφάσισε να «σκληρύνει» την άμυνα της, βρήκε ρυθμό και στην επίθεση και κατάφερε να πετύχει μία πολύ σημαντική νίκη.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Δημητριάδης με 15 πόντους, όμως σπουδαία συνεισφορά είχαν τόσο ο Φώτης Δριβάκος με 8 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, όσο και ο Πίλτσης ειδικά στην άμυνα. Από την άλλη πλευρά, ξεχώρισαν ο Καραγρηγορίου με 24 πόντους και ο Γεράνιος, ο οποίος τελείωσε το ματς με 9 πόντους, 19 (!) ριμπάουντ, 3 ασίστ και 5 κλεψίματα.

Το πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης ήταν απόλυτα ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκορ (9-10). Από εκεί και πέρα, όμως, οι Tebelwolves ανέβασαν... στροφές και έτρεξαν επιμέρους σκορ 13-2 μέσα σε ένα δίλεπτο, στέλνοντας τη διαφορά σε διψήφια τιμή (11-23). Οι Brazzerzz Beachterzz έδειξαν σημάδια αντίδρασης, όμως δεν κατάφεραν να «ροκανίσουν» τη διαφορά και το τέλος της πρώτης περιόδου τους βρήκε στο -10 (15-25).

Αυτή, ωστόσο, ήταν μόνο η αρχή, αφού η... αντεπίθεση τους συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με τον Πίλτση να δίνει τρομερή ενέργεια στην άμυνα, οι Brazzerzz Beachterzz βρήκαν σκορ στον αιφνιδιασμό, αφού έκλεψαν μπάλες και μείωσαν σε απόσταση βολής (29-30). Ο Καραγρηγορίου βγήκε μπροστά για τους Tebelwolves, όμως ήταν απελπιστικά μόνος. Παρόλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι, έστω και δύσκολα, κατάφεραν να συντηρήσουν το προβάδισμα (37-39).

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, ο Γεράνιος έδωσε «ανάσα» στους Tebelwolves (39-43), όμως οι Brazzerzz Beachterzz δεν πτοήθηκαν. Με την γνωστή αμυντική... συνταγή, όχι μόνο δεν επέτρεψαν στον αντίπαλο να αυξήσει τη διαφορά, αλλά απάντησαν με σερί 7-0 και με τρίποντο του Παπασχοινόπουλου προσπέρασαν μετά από πολύ ώρα (46-43). Ο Ελευθεριάδης απάντησε, όμως, με... τετράποντο και οι Tebelewolves έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με ισχνό προβάδισμα (46-47).

Στην τελευταία περίοδο το ματς έγινε... θρίλερ, με τις δύο ομάδες να «παλεύουν» για κάθε μπάλα. Οι Brazzerzz Beachterzz με μπροστάρη τον Δημητριάδη πήραν ξανά το προβάδισμα (50-49), όμως οι Tebelwolves είχαν ξανά απάντηση (50-50). Δημητριάδης και Πίλτσης έστειλαν την ομάδα τους στο +5 (55-50), οι φιλοξενούμενοι έκαναν την αντεπίθεση τους μειώνοντας σε (55-53), όμως με 5’’ να απομένουν, ο Καραγρηγορίου έγινε μοιραίος για την ομάδα του, αφού έκανε λάθος και οι Brazzerzz Beachterzz «σφράγισαν» τη νίκη.

Στα ομαδικά στατιστικά οι Brazzerzz Beachterzz τελείωσαν το ματς με συνολικά 21/68 σουτ (30,9%), εκ των οποίων 2/15 τρίποντα (13,3%) και 11/26 βολές (42,3%), μάζεψαν 49 ριμπάουντ (12-37), μοίρασαν 13 ασίστ, έκαναν 10 κλεψίματα και υπέπεσαν σε 14 λάθη. Από την άλλη πλευρά, οι Tebelwolves είχαν συνολικά 16/54 σουτ (29,6%), εκ των οποίων 6/13 τρίποντα (46,2%) και 15/34 βολές (44,1%), 45 ριμπάουντ (9-36), 10 ασίστ, 10 κλεψίματα και 19 λάθη.

Brazzerzz Beachterzz (Δούνης): Δούνης 4, Πίλτσης 8, Βγενόπουλος 5, Χάιτος 4, Παπασχοινόπουλος 4, Δριβάκος Φ. 8, Δριβάκος Α. 3, Δημητριάδης 15, Τριτούρας 4.

Tebelwolves (Καρπούζος): Καραγρηγορίου 24, Σολδάτος, Καρπούζος, Ελευθεριάδης 10, Κουμούτσης 8, Ραβανόπουλος 2, Στεριάδης, Γεράνιος 9

Τι μας άρεσε: Το γεγονός ότι το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από την αρχή και κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι το τέλος, αλλά και η αμυντική προσήλωση των Brazzerzz Beachterzz.

Τι δεν μας άρεσε: Οι πολλές χαμένες βολές των δύο ομάδων και το 2/15 τρίποντα των Brazzerzz Beachterzz.