Διφτόπουλος Δημήτριος
Σφήκας Αναστάσιος
Ζαΐμης Νικόλαος
Καπερνόπουλος Αντώνιος

Με τους Διφτόπουλο, Ρούσσο και Σφήκα να παίρνουν την ομάδα στις πλάτες τους στην επίθεση, οι Athens Cavabeers επικράτησαν των Immortals με 62-57. Διαβασμένοι οι φιλοξενούμενοι χτύπησαν στις αδυναμίες του αντιπάλου πανηγυρίζοντας τη νίκη. Οι γηπεδούχοι που παρατάχθηκαν με αρκετές απουσίες έδειξαν ασύνδετοι, με τις προσπάθειες των Φρατζέσκου, Αποίκου και Θεοδώρου να μην στέκονται αρκετές ώστε να χαρίσουν τη νίκη στην δική τους ομάδα

Κακό μπάσκετ στο πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να παρουσιάζονται ασύνδετες και τους φιλοξενούμενους καλύτερους στα σημεία να κλείνουν την περίοδο μπροστά στο σκορ με 8-6. Ρούσσος, Διφτόπουλος και Ζαΐμης σημείωσαν τους πρώτους πόντους της ομάδας τους. Για τους Immortals ο Αποίκος με 6 πόντους ήταν αυτός που κράτησε την ομάδα του σε απόσταση βολής.

Χωρίς να αλλάξουν πολλά στο σκηνικό της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο προηγούμενοι με έναν πόντο, 20-19. Ο Σφήκας με 6 πόντους έδωσε σημαντικές βοήθειες, με τον Διφτόπουλο να προσθέτει 4 και τους Cavabeers να δείχνουν ικανοί να κάνουν την ζημιά. Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους έχοντας αρκετές δυσκολίες στην κυκλοφορία, με τους Βλάχο, Θεοδώρου και Μακρύγιαννη να κρατούν την ομάδα όρθια επιθετικά.

Στο πιο παραγωγικό τους δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν 24 πόντους καταφέρνοντας να μπουν στο τελευταίο δεκάλεπτο σε θέση οδηγού, 44-40. Τρομερά πράγματα από τον Ρούσσο που σημείωσε 13 πόντους με τον Σφήκα να προσθέτει 5. Οι γηπεδούχοι βρήκαν τρόπο να απειλούν με τις λύσεις να έρχονται από τους Θεοδώρου, Αποίκο και Φρατζέσκο, αλλά στην άμυνα υπήρχαν αρκετά κενά με αποτέλεσμα να μην μπορούν να πλησιάσουν στο σκορ.

Με καλή διαχείριση και μεγάλα σουτ από τους Διφτόπουλο, Σφήκα, Ζαΐμη και Ρούσσο οι Athens Cavabeers έφτασαν σε μια σπουδαία νίκη επί ενός αντιπάλου που αγωνίζεται σε μεγαλύτερη κατηγορία, με το τελικό 62-57 να σκορπίζει ενθουσιασμό στις τάξεις της ομάδας. Για τους Immortals αυτό ήταν ένα ηχηρό χαστούκι για την συνέχεια καθώς μόνο με τις φανέλες δεν μπορείς να κερδίσεις κανέναν.

Πολυτιμότερος για τους νικητές ο Ρούσσος με 17 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θεοδώρου με 13 πόντους, 11 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Οι γηπεδούχοι είχαν 16/40 δίποντα, 4/28 τρίποντα, 13/26 βολές, μάζεψαν 39 (12-27) ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 6 μπλοκ ενώ υπέπεσαν σε 3 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 21/47 δίποντα, 3/15 τρίποντα, 11/20 βολές, μάζεψαν 48 (12-36) ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκαναν 1 μπλοκ ενώ υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Immortals (Θεοδώρου):  Βλάχος 6, Μακρύγιαννης 8, Φρατζέσκος 13, Θεοδώρου 13, Τζουβάνας 2, Αποίκος 15.

Athens Cavabeers (Συσμερίδης): Διφτόπουλος 21, Ρούσσος 17, Αντωνόπουλος 3, Καρπενόπουλος 2, Ζαΐμης 5, Σφήκας 14, Συσμερίδης.

Τι μας άρεσε: Η τριπλέτα Διφτόπουλου - Ρούσσου - Σφήκα των Athens Cavabeers.

Τι δεν μας άρεσε: Τα έσπασαν οι Immortals από την γραμμή της φιλανθρωπίας με 13/26.