Οι ομάδες έχουν βρεθεί αντιμέτωπες 1 φορές.
Milwaukee SucksPourangers BC
0Νίκες1
42Πόντοι45
Development League C_D 2017-201815/10/2017Milwaukee Sucks - Pourangers BC42 - 45

Αλεξίου Γρηγόριος

Παίζοντας εξαιρετικά στην άμυνα οι Pourangers ξεκίνησαν ιδανικά το πρωτάθλημα επικρατώντας των Milwaukee Sucks με 45-42. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να περιορίσουν τα δυνατά χαρτιά του αντιπάλου και με τους Αλεξίου και Γεγάκη να τους οδηγούν επιθετικά έφτασαν στη νίκη απέναντι σε ένα από τα φαβορί του ομίλου. Οι γηπεδούχοι κατάλαβαν πως με την φανέλα και το όνομα δεν πρόκειται να κερδίσουν κανέναν και σίγουρα η ήττα στην πρεμιέρα ήταν ένα ηχηρό χαστούκι για παίκτες και τεχνική ηγεσία.

Καλύτεροι οι γηπεδούχοι στο πρώτο δεκάλεπτο κατάφεραν να κλείσουν την περίοδο μπροστά στο σκορ με 16-11. Ροϊδόπουλος, Γκολφινόπουλος και Διαμάντης βρήκαν τρόπο να απειλήσουν το αντίπαλο καλάθι με την άμυνα να κάνει καλή δουλειά. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν σκορ κυρίως με βολές από τους Δαλίτσικα και Αλεξίου με την αμυντική λειτουργία να χρειάζεται διορθώσεις.

Βελτιώθηκαν στην άμυνα οι φιλοξενούμενοι κάτι που τους επέτρεψε να πλησιάσουν στο ημίχρονο στον έναν πόντο, 23-22. Καλή αμυντική προσήλωση με την ομάδα να δέχεται μόλις 7 πόντους, την ώρα που επιθετικά λύσεις έδωσαν οι Γεγάκης, Αλεξίου και Δαλίτσικας. Οι Milwaukee Sucks κόλλησαν στην επίθεση με τον Γκολφινόπουλο μοναδική αξιόπιστη λύση με 5 πόντους, με αποτέλεσμα να δουν τον αντίπαλο να πλησιάζει.

Η επιστροφή των Pourangers ήταν γεγονός με το συγκρότημα του Ζαχαρία Αλευρά να παίρνει στο τρίτο δεκάλεπτο προβάδισμα τριών πόντων, 35-32. Ο Μπούτζης με 4 πόντους βοήθησε επιθετικά την ομάδα του, με τους Δαλίτσικα και Αλεξίου να συνεισφέρουν εξίσου. Οι γηπεδούχοι είδαν την αντίδραση του αντιπάλου να έχει και συνέχεια, με τους Διαμάντη και Γκολφινόπουλο να προσπαθούν να αφυπνίσουν τους συμπαίκτες για την δύσκολη συνέχεια.

Έξυπνα έπαιξαν στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι καταφέρνοντας να φτάσουν σε μια μεγάλη νίκη με 45-42. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Γεγάκης που κέρδισε φάουλ στην προσπάθειά του κοντά στο καλάθι ευστόχησε σε 2 ελεύθερες βολές, με τους γηπεδούχους να κάνουν λάθος με τον Σαμιωτάκη και το πρώτο ροζ φύλλο του πρωταθλήματος να πηγαίνει στους Pourangers, με παίκτες και τεχνική ηγεσία να γίνονται ένα κουβάρι στο κέντρο του γηπέδου.

Πολυτιμότερος για τους νικητές ο Γεγάκης με 8 πόντους και 10 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γκολφινόπουλος με 13 πόντους και 3 ριμπάουντ. Οι γηπεδούχοι είχαν 12/40 δίποντα, 6/28 τρίποντα, 0/2 βολές, μάζεψαν 48 (16-32) ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 1 μπλοκ ενώ υπέπεσαν σε 20 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/38 δίποντα, 1/15 τρίποντα, 16/32 βολές, μάζεψαν 42 (10-32) ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 3 μπλοκ ενώ υπέπεσαν σε 17 λάθη.

Milwaukee Sucks (Ροϊδόπουλος): Φωτόπουλος 3, Πετρόπουλος 2, Βριάκος, Σαμιωτάκης 2, Τουμπακάρης, Ροϊδόπουλος 4, Κατσούλης 5, Διαμάντης 11, Συμεωνίδης 2, Γκολφινόπουλος 13.

Pourangers (Αλευράς): Πιστεύος, Αλεξίου 16, Δαλίτσικας 8, Παντελεάκης 4, Γεγάκης 8, Παπαβασιλείου, Γεωργιόπουλος 5, Στρατόπουλος, Μπούτζης 4.

Τι μας άρεσε: Πολύ καλή διαχείριση από τον Ζαχαρία Αλευρά ο οποίος διάβασε σωστά τον αντίπαλο οδηγώντας τους παίκτες του σε μια μεγάλη νίκη.

Τι δεν μας άρεσε: Μονοδιάστατο το παιχνίδι των Milwaukee Sucks οι οποίοι δεν επιδίωξαν την επαφή με τον αντίπαλο εξ ου και οι μόλις 2 βολές που εκτέλεσαν σε ολόκληρο το ματς.