Οι ομάδες έχουν βρεθεί αντιμέτωπες 2 φορές.
Athens DeadbeatsΧάνει_ball
1Νίκες1
81Πόντοι95
Development 2 League A_B 2017-201810/01/2018Athens Deadbeats - Χάνει_ball35 - 27
Development 2 League A_B 2017-201801/10/2017Χάνει_ball - Athens Deadbeats68 - 46

Λούκαρης Κυριάκος

Με άμυνα που τσάκιζε κόκαλα και τους Μουστάκα και Μπότση να επωμίζονται το βάρος στην επίθεση, οι Athens Deadbeats επικράτησαν των Χάνει_Ball με 35-27. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης και εξαργύρωσαν με το ροζ φύλλο την προσήλωση που έδειξαν στην άμυνα και στα 40 λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να βρουν ρυθμό στην επίθεση και παρά το γεγονός πως αμυντικά ήταν καλοί, γνώρισαν την ήττα.

Σε ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι καλύτεροι στις λεπτομέρειες έκλεισαν την περίοδο μπροστά στο σκορ με 9-7. Μηνδρινός, Μουστάκας και Μπότσης βοήθησαν ώστε η ομάδα να κλείσει το δεκάλεπτο προηγούμενη. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν σε απόσταση βολής χάρη στους 5 πόντους του Ταβουλαρέα.

Χωρίς να αλλάξουν πολλά στο σκηνικό της αναμέτρησης, οι δύο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ με τους Athens Deadbeats να μπαίνουν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 16-13. Μέσα από την άμυνα οι δύο ομάδες προσπάθησαν να βγάλουν συνεργασίες στην επίθεση, σε ένα πρώτο ημίχρονο που είχε ταχύτητα όχι όμως και ποιότητα, με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά άστοχες.

Γερές βάσεις για να φτάσουν στη νίκη έβαλαν οι γηπεδούχοι στο τρίτο δεκάλεπτο, εκεί όπου με επιμέρους 13-6 πήγαν την διαφορά στους 10 πόντους, 29-19. Βρεττός, Μπότσης και Μουστάκας βοήθησαν την ομάδα επιθετικά, με τον Μηνδρινό να κάνει καλή δουλειά στην οργάνωση και την άμυνα να μοιάζει απροσπέλαστη. Οι Χάνει_Ball συνέχισαν να προβληματίζουν στην επίθεση και παρά τις προσπάθειες των Γ. Χριστόπουλου και Κ. Χριστόπουλου, η διαφορά είχε πάει σε διψήφιο νούμερο.

Με καλή διαχείριση και δίχως να αντιμετωπίσουν ιδιαίτερα προβλήματα, οι Athens Deadbeats έφτασαν στο τελικό 35-27. Με τους Μπότση και Μουστάκα να βρίσκουν χώρους για δράση και την άμυνα να μην επιτρέπει το εύκολο καλάθι στον αντίπαλο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο. Για τους Χάνει_Ball η απουσία του Παπαδημητρίου ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής για την ομάδα, η οποία σκόραρε με το σταγονόμετρο σε ένα παιχνίδι όπου τα βασικά της ατού κινήθηκαν σε ρηχά νερά.

Πολυτιμότερος για τους νικητές ο Μπότσης με 9 πόντους, 16 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ταβουλαρέας με 5 πόντους και 5 ριμπάουντ. Οι γηπεδούχοι είχαν 16/48 δίποντα, 0/9 τρίποντα, 3/8 βολές, μάζεψαν 43 (9-34) ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 1 μπλοκ ενώ υπέπεσαν σε 14 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/53 δίποντα, 0/15 τρίποντα, 3/8 βολές, μάζεψαν 51 (19-32) ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 1 μπλοκ ενώ υπέπεσαν σε 17 λάθη.

Athens Deadbeats (Κωτσαδάμ): Γεωργαλάς 4, Μανιαδάκης 2, Βρεττός 4, Μπότσης 9, Μηνδρινός 6, Μουστάκας 10, Κωτσαδάμ.

Χάνει_Ball (Γιάννης Χριστόπουλος): Κορδάς Ι. Σ., Λούκαρης Κ., Χριστόπουλος Κ. Κ. 2, Χριστόπουλος Κ. Σ. 10, Κορδάς Ι. Λ. 2, Χριστόπουλος Ι. 4, Χριστόπουλος Δ. Σ., Ψυρρόπουλος, Λούκαρης Σ. 4, Ταβουλαρέας 5.

Τι μας άρεσε: Εξαιρετικοί αμυντικά οι Athens Deadbeats.

Τι δεν μας άρεσε: Απελπιστικά άστοχοι οι Χάνει_Ball.