Μαστοράκης Άλκης
Γόντικας Χρήστος
Δρακουλάκος Χάρης
Μοτσάκος Τζανής

Σπουδαία νίκη πέτυχε η Ντο τα Press στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου της Development League αφού γκρέμισε το αήττητο του Dilaveri με το επιβλητικό 43-76. Εκπληκτική εμφάνιση από τους Τοπαλίδη και Ρομποτή (19 και 18 πόντους αντίστοιχα), από κοντά και ο Κιαχόπουλος με 12 πόντους.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν εξίσου δυνατά και βρίσκονταν μαζί στο σκορ για 5 περίπου λεπτά. Στη συνέχεια, όμως, Δημήτρης Ρομποτής (8π στο 1ο δεκάλεπτο) και Νίκος Σεπετάς (4π) ζεστάθηκαν και έδωσαν αέρα 8 πόντων στη Ντο τα. Σκορ 1ου δεκαλέπτου 15-7.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου η Ντο τα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και μετά το τρίποντο του Στράτου Κιαχόπουλου και το lay up στον αιφνιδιασμό του Γιώργου Τοπαλίδη προηγήθηκε με 11 πόντους. Το Dilaveri, ωστόσο, βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και, κυρίως, χάρη στον Χρήστο Γόντικα (6π) κατάφερε να ξανά μπει στο παιχνίδι και να μειώσει τη διαφορά στους 4 πόντους. Σκορ ημιχρόνου 22-26.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια το Dilaveri με σωστές επιλογές στην επίθεση και δύο μεγάλα τρίποντα από Γιώργο Δουλουγέρη και Χάρη Δρακουλάκο κατάφερε να ισοφαρίσει το ματς. Ενώ, λοιπόν, το σκορ ήταν ισόπαλο και όλοι πίστευαν ότι το αποτέλεσμα θα κριθεί στα τελευταία λεπτά, το Dilaveri αντιμετώπισε ολικό black out στην επίθεση και σκόραρε μόλις 2 πόντους σε 4 λεπτά. Στο αντίπαλο στρατόπεδο τα πράγματα κυλούσαν ιδανικά, καθώς η Ντο τα με πρωταγωνιστές τους Κιαχόπουλο (7π), Ρομποτή (6π) και Τοπαλίδη (6π) έβαλε πολύ γερές βάσεις για τη νίκη διαμορφώνοντας το σκορ του 3ου δεκαλέπτου 36-53.

Με μόλις 7 πόντους στην επίθεση το Dilaveri είχε καταδικαστεί στην πρώτη του ήττα, η οποία μάλιστα έμελλε να είναι και βαριά. Ο Γιώργος Τοπαλίδης συνέχισε την εξαιρετική του εμφάνιση (9π στο 4ο δεκάλεπτο) και η Ντο τα Press έφτασε δια περιπάτου στην 4η νίκη της στο πρωτάθλημα της Development League με σκορ 43-76.

Πολυτιμότερος παίκτης για τη Ντο τα Press αναδείχθηκε ο Γιώργος Τοπαλίδης με 19 πόντους. Ευστόχησε σε 8 δίποντα και 1 τρίποντο. Από το Dilaveri ξεχώρισε ο Γιώργος Πουπάκης με 12 πόντους. Ευστόχησε σε 2 τρίποντα, 2 δίποντα και 2 ελεύθερες βολές.

Dilaveri (Καζέρος): Πουπάκης Γ. 12 (2), Δουλουγέρης 5 (1),Τζιάς 3 (1), Δρακουλάκος 7 (1), Γόντικας 6, Μαστοράκης 4, Καζέρος 4, Πουπάκης Δ. 2, Σιβίλιας, Κόης, Μοτσάκος.

Ντο τα Press (Κουζουβουνάς): Τοπαλίδης 19 (1), Ρομποτής 18 (1), Κιαχόπουλος 12 (2), Κουζουβουνάς 6, Τσάκαλης 7, Βάθης Σπ., Ανυφαντής 2, Τριβέλας 4, Σεπετάς 6, Αντωνακόπουλος 2.

Τι μας άρεσε: Η επιθετική πολυφωνία της Ντο τα Press (επιθετική συνεισφορά από 9 διαφορετικούς παίκτες, εκ των οποίων 3 με διψήφιο αριθμό πόντων)

Τι δεν μας άρεσε: Το επιθετικό black out του Dilaveri στο δεύτερο ημίχρονο.