Γοργόσογλου Βίκτωρ
Κουλούρης Φώτιος
Κοσμαδάκης Χάρης
Σαχάς Νικόλαος

Με τον Σωτήρη Σωτηριάδη να πραγματοποιεί σπουδαία εμφάνιση με 23 πόντους και 5/11 τρίποντα, οι Mighty Forkz επικράτησαν των Fast Break με 64-60 και πέτυχαν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης αλλά οι τραυματισμοί των Κουλούρη και Νικολαΐδη τους αποσυντόνισαν με τον δεύτερο μάλιστα να σφίγγει τα δόντια και να επιστρέφει στο τέταρτο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι κυνηγούσαν σε όλο το ματς και έχοντας τον Μουργκή σε εξαιρετική κατάσταση με 23 πόντους λίγο έλειψε να ''κλέψουν'' το ματς.

Δυνατό το ξεκίνημα για τους Mighty Forkz οι οποίοι με όπλο την καλή τους άμυνα έκλεισαν την περίοδο μπροστά στο σκορ με 16-11. Οι 3 σωματοφύλακες της ομάδας Γοργόσογλου, Νικολαΐδης και Σωτηριάδης έδειξαν από τα πρώτα λεπτά πως θα ηγηθούν της επίθεσης των Mighty Forkz. Οι γηπεδούχοι δυσκολεύτηκαν να βρουν ανοιχτούς διαδρόμους με τους Κοσμαδάκη και Σαχά να κάνουν καλή δουλειά στην άμυνα, με τους Φιλιππόπουλο, Νιωτάκη και Σπατιώτη να σημειώνουν τους πρώτους πόντους της ομάδας τους.

Με το πόδι στο γκάζι συνέχισαν οι φιλοξενούμενοι με αποτέλεσμα να προηγηθούν στο ημίχρονο με διψήφια διαφορά, 32-19. Νικολαΐδης, Κοσμαδάκης και Σωτηριάδης με ωραίες συνεργασίες βοήθησαν ώστε η ομάδα να βρει τον ρυθμό που ήθελε και να χτίσει διαφορά. Οι Fast Break δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο του πρώτου ημιχρόνου να βρουν εύκολους πόντους στην επίθεση και σε συνδυασμό με τα προβλήματα που αντιμετώπισαν στην άμυνα έμειναν πίσω στο σκορ.

Χωρίς να αλλάξουν πολλά στο σκηνικό της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι συντήρησαν την διαφορά του πρώτου ημιχρόνου με την περίοδο να κλείνει στο +11, 53-42. Ασταμάτητος ο Σωτήρης Σωτηριάδης με 3 τρίποντα και 11 πόντους συνολικά την ώρα που ο Γοργόσογλου σημείωνε 4 και οι Mighty Forkz έβλεπαν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα να είναι πολύ κοντά. Οι γηπεδούχοι έβλεπαν τον Σωτηριάδη on fire χωρίς να μπορούν να βρουν λύση στο μαρκάρισμά του την ώρα που επιθετικά η ομάδα στο πιο παραγωγικό της δεκάλεπτο σκόραρε 23 πόντους με τον Μουργκή να πετυχαίνει 15 εξ αυτών.

Τα ρέστα τους έπαιξαν οι γηπεδούχοι και κατάφεραν 7 λεπτά πριν τη λήξη να μειώσουν αρχικά στους 7, 53-46 και στην συνέχεια στο σουτ, 56-54, στα μισά πριν το τέλος. Μουργκής και Σπατιώτης έκαναν ότι περνούσε από το χέρι τους στην επίθεση ώστε η ομάδα να επιστρέψει για τα καλά στο ματς. Η αντίδραση ήρθε από τους Mighty Forkz με τον Γοργόσογλου να βάζει ένα απίστευτο γκολ φάουλ και με 8 πόντους στο δεκάλεπτο να βάζει την υπογραφή του στη νίκη της ομάδας με 64-60.

Πολυτιμότερος για τους νικητές ο Σωτηριάδης με 23 πόντους και 5 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μουργκής με 23 πόντους, 13 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 3 κλεψίματα. Οι γηπεδούχοι είχαν 20/45 δίποντα, 2/15 τρίποντα, 14/25 βολές, μάζεψαν 38 (9-29) ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, έκαναν 1 μπλοκ ενώ υπέπεσαν σε 14 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 16/32 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 11/17 βολές, μάζεψαν 34 (7-27) ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 2 μπλοκ ενώ υπέπεσαν σε 21 λάθη.

Fast Break (Μπουλαξής): Νιωτάκης 7, Negrin 3, Μουργκής 23, Φιλιππόπουλος 10, Μπουλαξής, Καρακίτσος, Φράγκος 4, Σπατιώτης 13.

Mighty Forkz (Νικολαΐδης): Κουλούρης 2, Σωτηριάδης 23, Τσίκνας, Σαχάς 5, Καλογερόπουλος 4, Νικολαΐδης 5, Κοσμαδάκης 6, Φραντζέσκος, Κουράσης 3, Γοργόσογλου 16.

Τι μας άρεσε: Χαρακτήρα έδειξαν οι Mighty Forkz στο τέλος με τις μεγάλες προσωπικότητες της ομάδας να παίρνουν την κατάσταση στα χέρια τους.

Τι δεν μας άρεσε: Άργησαν να ξυπνήσουν οι Fast Break οι οποίοι παρουσίασαν πολύ κακό πρόσωπο στο πρώτο ημίχρονο.