Οι ομάδες έχουν βρεθεί αντιμέτωπες 1 φορές.
Peristeri WardogsCapital Con-Trolls
0Νίκες1
41Πόντοι56
Summer Development League 1714/05/2017Peristeri Wardogs - Capital Con-Trolls41 - 56

Μπεκρής Στέλιος

Ανεβάζοντας στροφές στο δεύτερο ημίχρονο, οι Capital Con-Trolls επικράτησαν των Peristeri Wardogs με 56-41. Μπεκρής και Παπαχριστόπουλος με 15 και 12 πόντους αντίστοιχα πραγματοποίησαν καλή εμφάνιση για τους νικητές. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανταγωνιστικοί για ένα ημίχρονο με τον Μάργαρη να ξεχωρίζει με 14 πόντους.

Ισορροπημένο το πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο και τους γηπεδούχους να ολοκληρώνουν την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 13-11. Μαρζάβας, Μπεκρής και Αθανάσαινας βρήκαν διαδρόμους προς το αντίπαλο καλάθι δίνοντας μικρό προβάδισμα στην ομάδα τους. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν κοντά στο σκορ χάρη στις εμπνεύσεις των Μάργαρη και Θ. Καρακατσάνη.

Χωρίς να αλλάξουν πολλά στο σκηνικό της αναμέτρησης, οι δύο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ με τους γηπεδούχους να διατηρούν το ισχνό προβάδισμα των 2 πόντων, 28-26. Μπεκρής, Παπαχριστόπουλος και Σπηλιωτόπουλος έδωσαν λύσεις ώστε η ομάδα να μείνει μπροστά στο σκορ στο ημίχρονο. Για τους Wardogs που έδειξαν πολύ καλό πρόσωπο, το βάρος στην επίθεση επωμίστηκαν οι Σαμαρτζής, Μάργαρης και Χαμηλοθώρης.

Έσφιξε η άμυνα των Capital στην επανάληψη, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα την σταδιακή άνοδο της διαφοράς και την περίοδο να λήγει 42-34. Ο Μπεκρής με 6 πόντους έδειξε να ανεβάζει στροφές στην απόδοσή του, με τον Ξανθάκη να προσθέτει 4. Οι Peristeri Wardogs έχασαν την συγκέντρωσή τους, με τους Σαμαρτζή και Μάργαρη να προσπαθούν να αφυπνίσουν τους συμπαίκτες τους για την δύσκολη συνέχεια.

Βγάζοντας έξτρα ενέργεια και μην θέλοντας να δώσουν την ευκαιρία στον αντίπαλο να επιστρέψει, οι Capital Con-Trolls έφτασαν στο τελικό 56-41. Ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους στην επανάληψη οι γηπεδούχοι με αποτέλεσμα να πάρουν το ροζ φύλλο.Οι φιλοξενούμενοι μετά το καλό τους πρώτο ημίχρονο ακολούθησε ένα με αρκετά λάθη και βεβιασμένες επιθέσεις με συνέπεια την ήττα.

Πολυτιμότερος για τους νικητές ο Μπεκρής με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μάργαρης με 14 πόντους και 5 ριμπάουντ. Οι γηπεδούχοι είχαν 12/36 δίποντα, 3/26 τρίποντα, 8/15 βολές, μάζεψαν 36 (11-25) ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 1 μπλοκ ενώ υπέπεσαν σε 17 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 16/45 δίποντα, 4/13 τρίποντα, 12/17 βολές, μάζεψαν 46 (9-37) ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές ενώ υπέπεσαν σε 16 λάθη.

Capital Con-Trolls (Ξανθάκης): Μαρζάβας 6, Θεοδώρου, Μύρτου 4, Σπηλιωτόπουλος 7, Αθανάσαινας 5, Ξανθάκης 4, Μπεκρής 15, Παπαχριστόπουλος 12, Μανίσαλης 3.

Peristeri Wardogs (Καρακατσάνης Θ.): Καρακατσάνης Κ. 9, Μάργαρης 14, Καρακατσάνης Θ. 2, Κολποδίνος, Χαμηλοθώρης 3, Σαμαρτζής 11, Σταυρόπουλος 2.

Τι μας άρεσε: Το δεύτερο ημίχρονο των Capital Con-Trolls.

Τι δεν μας άρεσε: Το 3/26 των Peristeri Wardogs από την περιφέρεια.