Οι ομάδες έχουν βρεθεί αντιμέτωπες 3 φορές.
Peristeri WardogsAnaconda BC
2Νίκες1
192Πόντοι171
Development League C_D 2017-201807/01/2018Peristeri Wardogs - Anaconda BC38 - 61

Κανελλόπουλος Γεώργιος

Για την 10η αγωνιστική του 4ου ομίλου της Development League στο κλειστό του Περιστερίου οι Peristeri Wardogs αντιμετώπιζαν τους Anaconda. Οι γηπεδούχοι με ρεκόρ 4-5 ήθελαν τη νίκη για να μπουν σε τροχιά ανόδου, ενώ οι φιλοξενούμενοι με ρεκόρ 7-2 ήθελαν τη νίκη για να διατηρηθούν στο... κυνήγι των Reload. Το τελικό 38-61 δεν αφήνει πολλά περιθώρια κριτικής για έναν αγώνα που σχεδόν κρίθηκε από το α’ ημίχρονο.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τα... φίδια να είναι πιο αποτελεσματικά, καθώς ο Δριβέλος έβρισκε στόχο για την ομάδα του και οι κακές επιλογές σε συνδυασμό με τα πολλά λάθη από τους Περιστεριώτες, να δίνουν ένα σοβαρό προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Το 8-13 στο 1ο δεκάλεπτο έθετε τις βάσεις για κάτι καλύτερο στη συνέχεια από τους «πρασινοκίτρινους».

Το 2ο δεκάλεπτο συνεχίστηκε στα ίδια επίπεδα με τη διαφορά ότι ήταν πιο επιθετικό και για τις δύο ομάδες. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν λίγο στροφές με επίκεντρο τον Παπαευθυμίου, αλλά το «αντίδοτο» στα χτυπήματα του, λεγόταν Πατίρης και Αλτσαντζής οι οποίοι «χτυπούσαν» είτε εντός, είτε εκτός ρακέτας. Η περίοδος έκλεισε στο 13-18 και οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με σκορ 21-31 για τους «Νόριτς».

Το β’ μέρος ήταν στα ίδια επίπεδα με τα πρώτα 20 λεπτά. Με μοναδική απειλή τον Παπαευθυμίου οι Περιστεριώτες προσπαθούσαν να ξαναμπούν στο παιχνίδι, αλλά οι Αλτσαντζής και Γκατζιάς κρατούσαν την ομάδα του coach Αντωνόπουλου σε απόσταση ασφαλείας και πολύ κοντά στο ροζ φύλλο αγώνα. Το αποτέλεσμα του 3ου δεκαλέπτου ήταν ολόιδιο με του 2ου, δηλαδή 13-18 και συνολικό σκορ 34-49.

Με το +15 υπέρ τους οι Anaconda έπρεπε απλά να διαχειριστούν τη διαφορά και το χρόνο που είχαν, κάτι που πέτυχαν με τον ιδανικότερο τρόπο. Με άμυνα για ρεσιτάλ η ομάδα του προέδρου Σοφούλη (ο οποίος ήταν σε κάκιστη μέρα, αφού είχε 0/10 τρίποντα, κάτι που δε μας συνηθίζει γενικά), δέχτηκε μόλις 2 καλάθια ενώ είχε πολυφωνία στην επίθεση. Αποτέλεσμα 4ου δεκαλέπτου 4-12 και τελικό σκορ 38-61. Έτσι με αυτή τη νίκη οι Anaconda βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 8-2, ενώ οι αντίπαλοί τους έχασαν πολύτιμο έδαφος για τη διεκδίκηση της τετράδας, αφού έπεσαν στο 4-6.

Κορυφαίος για τους νικητές με double double ο Κώστας Αλτσαντζής με 20 πόντους (2/4 βολ., 6/8 διπ., 2/6 τριπ.), μάζεψε 11 ριμπάουντ (9-2), είχε και 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 τάπα και 1 λάθος σε 28’ συμμετοχής. Από την άλλη για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αχιλλέας Παπαευθυμίου με 19 πόντους (1/2 βολ., 6/15 διπ., 2/6 τριπ.), μάζεψε 9 ριμπάουντ (8-1), είχε 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 7 λάθη, σε 37’ συμμετοχής. Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το παιχνίδι με 32,4% στα δίποντα (12/37), με 11,5% στα τρίποντα (3/26) και 50% στις βολές (5/10). Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, είχαν 6 ασίστ, 10 κλεψίματα, 1 τάπα και 20 λάθη. Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 50% στα δίποντα (22/44), επίσης 12,5% στα τρίποντα (3/24) και 66,7% στις βολές (8/12). Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, επίσης είχαν 13 ασίστ, 14 κλεψίματα, 8 τάπες και 16 λάθη.

Peristeri Wardogs (Σοφός): Σοφός 2, Καρακατσάνης Κ. 2, Καρακατσάνης Θ. 2, Παπαευθυμίου 19 (2), Χαμηλοθώρης 6 (1), Σαμαρτζής 7, Παπαδιώτης.

Anaconda (Αντωνόπουλος): Μπουραζάνης 1, Πατίρης 9 (1), Μπαλής 3, Αλεξόπουλος, Παπαστάμος 4, Κανελλόπουλος 10, Γκατζιάς 4, Δριβέλος 6, Ζίγκιρης 2, Αλτσαντζής 20 (2), Σοφούλης 2.

Τι μας άρεσε: Η είσοδος του Αλτσαντζή μετέτρεψε τον αγώνα σε υγιεινό περίπατο!

Τι δε μας άρεσε: Δ;yο ομάδες που στηρίζονται από την περιφέρεια τους είχαν μαζί 6/50 τρίποντα, σχεδόν 12%...