Μανούκας Νικόλαος
Πάλλας Νικόλαος
Καπίρης Παναγιώτης (Dec16)
Φραγκούλης Αναστάσιος (Dec16)

Σπουδαία νίκη πήραν οι War Gamers το βράδυ της Κυριακής στο Μαζαράκη, καθώς σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την 8η αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της Master League by Boom Sports, επιβλήθηκαν των Pink Flamingos με 61-60 και παρέμειναν στην κορυφή παρέα με τους Alley Ουπς.

Πολύ δυνατό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Pink Flamingos στο ματς, αφού στα πρώτα δευτερόλεπτα προηγήθηκαν με 0-5, χάρη σε δίποντο του Πάλλα και τρίποντο του Κουβάτη. Στη συνέχεια, όμως, της πρώτης περιόδου οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και με 12-0 σερί, πήραν προβάδισμα 7 πόντων, 12-5. Ο Κουτσούκος με 4 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση, ενώ οι Κοσκινάς και Παυλόπουλος εκτέλεσαν από την περιφέρεια. Το 12-7 της περιόδου διαμόρφωσε ο Καπίρης στην τελευταία επίθεση των φιλοξενούμενων.

Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα του Λεγάτου πήρε φωτιά και με 18-5 επιμέρους σκορ, βρέθηκε στο +8, 17-25, 3:30 για την ανάπαυλα. Ο Πάλλας συνέχιζε να δίνει τις λύσεις στην επίθεση μέσα από το ζωγραφιστό, πετυχαίνοντας νέους 6 πόντους, από 5 πρόσθεσαν οι Κυβέλος και Μανούκας και 4 ο Κορρές. Πρόλαβαν να αντιδράσουν οι «Πολεμιστές» πριν τη λήξη του ημιχρόνου και με 4 πόντους του Κουτσούκου, τρίποντο του Τρούσα και άλλους 3 πόντους του Ιορδάνου, έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 29-29.

Ίδια εικόνα του ντέρμπι και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ. Έτσι, το τρίτο δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο 43-43, με τους Κοσκινά (4π), Τρούσα (3π) και Παυλόπουλο (3π) να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι για τους War Gamers, ενώ για τους Pink Flamingos ο Πάλλας τραβούσε το κουπί στην επίθεση με 8 πόντους, έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Κουβάτη με 4.

Στα μισά της τελευταίας περιόδου αρχικά ο Καπίρης με 5 συνεχόμενους πόντους και στη συνέχεια ο Πάλλας με 4, έδωσαν προβάδισμα 4 πόντων στους Pink Flamingos, 50-54. Σε εκείνο το σημείο δόθηκε φάουλ και τεχνική ποινή στον Πάλλα, με τον Κουτσούκο να βάζει και τις τέσσερις βολές και βάζει τους γηπεδούχους στο +1, 55-54. Στα τελευταία δραματικά λεπτά της συνάντησης οι Παυλόπουλος και Κοσκινάς ευστόχησαν από την περιφέρεια, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του Σκλαβενίτη, αφού τα δίποντα των Κουβάτη – Καπίρη δεν ήταν αρκετά για τους φιλοξενούμενους. Πάντως, η ομάδα του Λεγάτου είχε την ευκαιρία να κλέψει τη νίκη ή να στείλει το ματς στην παράταση, ωστόσο ο Φραγκούλης αστόχησε σε δύο βολές στα 4''. Τελικό αποτέλεσμα στο Μαζαράκη 61-60 και έβδομη νίκη για τους War Gamers.

Οι γηπεδούχοι στο τέλος της αναμέτρησης είχαν 11/19 βολές (57,9%), 13/35 δίποντα (37,1%) και 8/28 τρίποντα (28,6%). Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκαναν άλλα τόσα λάθη και έκλεψαν 9 φορές. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 0/5 βολές, 24/44 δίποντα (54,5%) και 4/26 τρίποντα (15,4%). Πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 5 τάπες και 14 λάθη.

Κορυφαίος των War Gamers ο Κουτσούκος με 19 πόντους (double-double), έχοντας 6/11 βολές (54,5%), 5/8 δίποντα (62,5%) και 1/5 τρίποντα (20%). Πήρε 11 ριμπάουν, σέρβιρε 1 έτοιμο καλάθι και υπέπεσε σε 5 λάθη. Πολυτιμότερος των Pink Flamingos ο Πάλλας με 18 πόντους (double-double), έχοντας 9/14 δίποντα (64,3%), ενώ μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε άλλες τόσες φορές, έκανε 1 λάθος και είχε 1 μπλοκ.

War Gamers (Σκλαβενίτης Σ.): Λίλης, Κουτσούκος 19 (1), Πετρίδης 4, Μέμεζας. Τρούσας 6 (2), Κοσκινάς 12 (2), Σκλαβενίτης Κ. 2, Πάτερος 4, Ιορδάνου 5, Παυλόπουλος 9 (3)

Pink Flamingos (Λεγάτος): Κορρές 10, Κυβέλος 5 (1), Πάλλας 18, Καπίρης 11 (1), Μανούκας 5 (1), Φραγκούλης, Κουβάτης 11 (1), Κριμήτσος

Τι μας άρεσε: Το δραματικό φινάλε του αγώνα, με τις δύο ομάδες να μας προσφέρουν όμορφο μπάσκετ!

Τι δεν μας άρεσε: Οι αρκετοί τραυματισμοί παιχτών και των δύο ομάδων.