Ξανθάκης Γεώργιος
Παπαποστόλου Γεώργιος
Παπαχριστόπουλος Χρήστος
Σπηλιωτόπουλος Μιχαήλ

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Κωνσταντίνο Νίκα, οι Capital Con-Trolls νίκησαν στο... νήμα (56-57) την Aguanile και συνέχισαν την ανοδική τους πορεία στον 2ο όμιλο της Development League του Basketaki.

Σε ένα παιχνίδι με πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα και κατά διαστήματα αρκετά νεύρα, η Aguanile έδειχνε να έχει στη μεγαλύτερη διάρκεια τον έλεγχο, όμως ποτέ δεν μπόρεσε να περιορίσει τον Νίκα και το πλήρωσε. Ο ηγέτης των Capital Con-Trolls με μία μαγική εμφάνιση (36π., 21ρ., 2 κλ. 1ασίστ) και buzzer beater σουτ χάρισε μία τεράστια νίκη στην ομάδα του. Πέραν του Νίκα, σημαντική ήταν και η συνεισφορά του Δημήτρη Μανίσαλη με 12 πόντους, ενώ από την πλευρά των ηττημένων ξεχώρισαν ο Συκαράς με 26 πόντους, 5 ριμπάουντ και ο Καλαφάτης, ο οποίος πρόσθεσε 14 πόντους, μάζεψε 8 ριμπάουντ και μοίρασε 3 ασίστ.

Αρκετά κλειστό ήταν το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να αναλώνονται σε εύκολα λάθη και άστοχα σουτ. Οι Capital Con-Trolls ξεκίνησαν καλύτερα και με μπροστάρη τον Κωνσταντίνο Νίκα, ο οποίος πέτυχε όλους τους πόντους της ομάδας του στην πρώτη περίοδο, προηγήθηκαν με 2-7. Η αντίδραση της Aguanile, ωστόσο, δεν άργησε να έρθει. Συκαράς και Γκέγκιος ανέλαβαν δράση στην επίθεση και το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τους γηπεδούχους σε απόσταση αναπνοής (8-9).

Με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου το σκηνικό άλλαξε άρδην, αφού οι δύο ομάδες άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό στην επίθεση. Τα ποσοστά ευστοχίας βελτιώθηκαν εκατέρωθεν, όμως καμία εκ των δύο ομάδων δεν κατάφερε να ξεφύγει με διαφορά ασφαλείας (17-16). Συκαράς από την μία και Νίκας από την άλλη είχαν μετατρέψει το ματς σε προσωπική «μονομαχία» με τους Capital Con-Trolls να παίρνουν εκ νέου το προβάδισμα λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου (20-21) και να το συντηρούν (22-25).

Ίδια εικόνα και στην επανάληψη. Ο Καλαφάτης προστέθηκε στην επιθετική εξίσωση της Aguanile, ο Μανίσαλης σε εκείνη των Capital Con-Trolls και το ντέρμπι καλά κρατούσε στο κλειστό των εκπαιδευτηρίων Πλάτωνα. Οι φιλοξενούμενοι βγάζοντας κατά διαστήματα καλές άμυνες επιχείρησαν να «χτίσουν» διαφορά ασφαλείας, όμως το μόνο που κατάφεραν ήταν να προηγηθούν με 30-35. Και αυτό διότι ο αντίπαλος είχε κάθε φορά απάντηση. Έτσι, το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε ναι μεν τους Capital Con-Trolls σε θέση οδηγού (35-39), ωστόσο όλα έδειχναν πως το παιχνίδι θα κρινόταν στο... νήμα.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Aguanile μπήκε πιο αποφασιστικά και με σημεία αναφοράς την εξαιρετική της άμυνα και τον ασταμάτητο στην επίθεση Συκαρά πήρε εκ νέου κεφάλι στο σκορ και προηγήθηκε με 49-44 δύο λεπτά πριν το φινάλε. Από την άλλη πλευρά, οι Capital Con-Trolls έδειχναν «βραχυκυκλωμένοι» επιθετικά. Έτσι, αποφάσισαν να ακουμπήσουν την μπάλα στο «ζωγραφιστό» και στον ηγέτη τους. Και δικαιώθηκαν. Ο Νίκας αφού είχε πάρει κάποιες ανάσες στον πάγκο, ανέλαβε ξανά δράση, κέρδιζε κάθε μονομαχία κοντά στο καλάθι και έφερε την ομάδα του στο -1 (49-48), 1:09’’ πριν το τέλος.

Από εκεί και πέρα το παιχνίδι πήγε στη διαδικασία των βολών, η Aguanile «κρατούσε» το προβάδισμα (56-55), όμως οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα. Με 2’’ να απομένουν η μπάλα έφτασε στα χέρια του Νίκα και με ένα σουτ από τα πέντε μέτρα «σκότωσε» τον αντίπαλο και οι Capital Con-Trolls έγιναν ένα... κουβάρι πανηγυρίζοντας μία πολύ σημαντική νίκη (56-57).

Στα ομαδικά στατιστικά η Aguanile τελείωσε το ματς με 23/64 σουτ (35,9%) εκ των οποίων 1/9 τρίποντα (11,1%), 9/21 βολές (42,9%), μάζεψε 44 ριμπάουντ (4-40), μοίρασε 10 ασίστ, μέτρησε 7 κλεψίματα και υπέπεσε σε 12 λάθη. Από την άλλη πλευρά, οι Capital Con-Trolls είχαν 21/68 σουτ (30,9%) εκ των οποίων 2/22 τρίποντα (9,1%), 13/26 βολές (50%), 49 ριμπάουντ (9-40), 9 ασίστ, 4 κλεψίματα και 9 λάθη.

Aguanile (Γιαγληκάκης): Σιαμπλής 2, Σιμιτσόπουλος 3, Κόρρας 2, Καλαφάτης 14, Συκαράς 26, Γιαγληκάκης 3, Καλαμάκης, Γκέγκιος 6.

Capital Con-Trolls (Παπαχριστόπουλος): Μαρζάβας Α., Μαρζάβας Π. 2, Κατσιφής, Σπηλιωτόπουλος, Ξανθάκης 3, Νίκας 36, Παπαποστόλου 2, Παπαχριστόπουλος 2, Μανίσαλης 12.

Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση του Νίκα που έκανε τη διαφορά για τους Capital Con-Trolls, το τρομερό φινάλε και γενικώς ότι το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο μέχρι το τέλος.

Τι δεν μας άρεσε: Τα χαμηλά ποσοστά ευστοχίας πίσω από τη γραμμή των 6.75 μ. και οι αρκετές λογομαχίες μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων.