Λαδιάς Γεώργιος
Αθανασίου Κωνσταντίνος
Dema Terens
Παππάς Ιωάννης

Στους 5 ανέμους σκόρπισε το συγκρότημα του Χρήστου Κούμουλου τους Black Nuggets με το τελικό 57-22 να μην αφήνει την παραμικρή αμφιβολία για το ποιος ήταν το αφεντικό της αναμέτρησης. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν τις προθέσεις τους από νωρίς και έχοντας τον έλεγχο του αγώνα δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στη νίκη. Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο να κοιτάξουν στα μάτια τον αντίπαλο και σίγουρα πρέπει να αλλάξουν πολλά στο παιχνίδι τους ώστε να παρουσιαστούν καλύτεροι στη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Δυνατά μπήκαν στο ματς οι φιλοξενούμενοι και με όπλο την καλή τους άμυνα έκλεισαν την περίοδο μπροστά στο σκορ με 12-5. Παππάς, Μαντάς και Μεχίλι βοήθησαν την ομάδα να βρει ρυθμό στην επίθεση την ώρα που η αμυντική προσήλωση ήταν υποδειγματική. Οι γηπεδούχοι ένιωσαν από το πρώτο λεπτό την πίεση του αντιπάλου, με τον Αλέξανδρο Μπελεκούκια να προσπαθεί να ξυπνήσει τους συμπαίκτες του για την δύσκολη συνέχεια.

Πραγματικός άνεμος οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο δεκάλεπτο κατάφεραν να μπουν στο ημίχρονο με διαφορά 20 πόντων, 29-9. Μαντάς, Λαδιάς, Μουτόπουλος και Dema έκαναν ομορφιές στο παρκέ βάζοντας για την ομάδα τους γερές βάσεις για μια άνετη επικράτηση. Οι Black Nuggets συνέχισαν να απογοητεύουν κυρίως στην επίθεση όπου οι πόντοι έμπαιναν με το σταγονόμετρο και τους Ταμιωλάκη, Χάρο και Καραθάνο να κάνουν φιλότιμες προσπάθειες ώστε να μην ανοίξει και άλλο η διαφορά.

Χωρίς να αλλάξουν πολλά στο σκηνικό της αναμέτρησης, οι παίκτες του Άνεμου χωρίς να αντιμετωπίσουν την παραμικρή ενόχληση από τον αντίπαλο ανέβασαν με το τέλος της περιόδου και άλλο την διαφορά, 43-15. Ο Σπάλας έβαλε και αυτός το χεράκι του ώστε η ομάδα να κάνει υγιεινό περίπατο με τον Dema να δείχνει ανίκητος στο ζωγραφιστό. Το ίδιο έργο είδαμε για 30 λεπτά από τους Black Nuggets οι οποίοι με τον Α. Μπελεκούκια να παλεύει μόνος του δεν μπορούσαν να έχουν περισσότερες απαιτήσεις στο ματς.

Άνοιξε το rotation ο Χρήστος Κούμουλος χωρίς να αλλάξουν οι ισορροπίες της αναμέτρησης με αποτέλεσμα ο Άνεμος να κάνει εύκολα το 2/2 στο πρωτάθλημα. Το τελικό 57-22 έδειξε την σοβαρότητα με την οποία οι φιλοξενούμενοι αντιμετωπίζουν την πρώτη τους συμμετοχή στο κορυφαίο πρωτάθλημα ανεξάρτητων ομάδων της χώρας. Οι γηπεδούχοι σίγουρα θα πρέπει να κάνουν μια μεγάλη συζήτηση ώστε να αποφευχθούν στο μέλλον εμφανίσεις σαν και αυτήν.

Πολυτιμότερος για τους νικητές ο Λαδιάς με 18 πόντους και 3 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Α. Μπελεκούκιας με 6 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Οι γηπεδούχοι είχαν 8/35 δίποντα, 0/13 τρίποντα, 6/12 βολές, μάζεψαν 37 (9-28) ριμπάουντ, μοίρασαν 3 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 2 μπλοκ ενώ υπέπεσαν σε 27 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 21/51 δίποντα, 4/23 τρίποντα, 3/13 βολές, μάζεψαν 47 (19-28) ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές, έκαναν 1 μπλοκ ενώ υπέπεσαν σε 16 λάθη.

Black Nuggets (Κοσσυφάκης): Μπελεκούκιας Θ., Καραθάνος 5, Μιχαλόχρηστας, Μπελεκούκιας Α. 6, Χάρος 7, Μακρής 2, Βασιλειάδης, Ταμιωλάκης 2.

Άνεμος (Κούμουλος): Πετμεζάς 1, Λαδιάς 18, Μαντάς 8, Αθανασίου 2, Καρκαβίτσας, Σπάλας 3 ,Παππάς 7, Μεχίλι 2, Μουτόπουλος 6, Dema 10.

Τι μας άρεσε: Σοβαρότητα και πειθαρχία έβγαλαν σε ακόμα ένα παιχνίδι οι παίκτες του Άνεμου.

Τι δεν μας άρεσε: Πολύ κακό πρόσωπο έδειξαν οι Black Nuggets.