Διφτόπουλος Δημήτριος
Πατέρας Ιωάννης
Ζαΐμης Νικόλαος
Βόλης Ανάργυρος

Για τη 10η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Development League στο κλειστό του Seven οι Galatsiers υποδέχθηκαν τους Athens Cavabeers. Οι γηπεδούχοι με ρεκόρ 7-2 ήθελαν τη νίκη για να μείνουν στις πρώτες θέσεις που οδηγούν στην απευθείας άνοδο στη Master, ενώ οι φιλοξενούμενοι με νίκη θα έπιαναν ρεκόρ 5-5 με στόχο να εδραιωθούν στη μέση της βαθμολογίας. Τελικά το Χιτσκοκικό φινάλε έβγαλε νικητές τους «Μπυρόβιους» με 75-72.

Το παιχνίδι ξεκίνησε δυνατά και από τις δύο πλευρές με έμφαση στο σκοράρισμα. Από τη μία Ατσαλάκης, Παπακώστας και Χαραλαμπόπουλος να γεμίζουν το καλάθι των Cavabeers και από την άλλη Ρούσσος, Ζαΐμης και Πατέρας να κάνουν το ίδιο στο καλάθι των Galatsiers. Οι δύο ομάδες πήγαν χέρι χέρι σε ένα ιδιαίτερα χορταστικό 1ο δεκάλεπτο, το οποίο έκλεισε στο 18-20.

Το 2ο δεκάλεπτο κυμάνθηκε στα ίδια επίπεδα με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν ελαφρύ προβάδισμα με 20-21, καθώς οι Ρούσσος και Ζαΐμης συνέχισαν το «τροπάριο» τους και στην επόμενη περίοδο. Αντίθετα, όμως, ο Τυπάλδος πήρε την ομάδα στην πλάτη του και με 4 τρίποντα (τα 3 σερί) έφερε το παιχνίδι σχεδόν στα ίσα. Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 38-41.

Το β’ μέρος κινήθηκε στον ίδιο ρυθμό με τους «Γαλατσιώτες» να έχουν περισσότερο τον έλεγχο και με τους Παπακώστα και Ατσαλάκη, κυρίως με βολές (αφού είχαμε πολλά φάουλ και από τις δύο πλευρές), να δίνουν το προβάδισμα στην ομάδα τους με 18-17, αφού από τη μεριά των «Μπυρόβιων» μόνο ο Ρούσσος πάλευε. Συνολικό σκορ 56-58 και πολλά νεύρα χωρίς λόγο στο παρκέ του Seven.

Στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο μπήκαμε στο Χιτσκοκικό φινάλε του αγώνα με τους Αχιλλέα Τυπάλδο και Χαραλαμπόπουλο να τα δίνουν όλα για την ομάδα τους, ενώ από την άλλη πλευρά οι Ρούσσος και Ζαΐμης να συνεχίζουν να είναι ζεστοί σε όλη τη διάρκεια του αγώνα σχεδόν. Τελικά στο φινάλε οι Cavabeers λύγισαν τους αντιπάλους τους και το 16-17 της 4ης περιόδου χάρισε τη νίκη στην ομάδα τους με συνολικό σκορ 72-75.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Νίκος Ρούσσος με 25 πόντους (1/1 βολ., 9/13 διπ., 2/5 τριπ.), μάζεψε 9 ριμπάουντ (5-4), είχε 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 τάπες σε 37’ συμμετοχής. Από την άλλη για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Άγγελος Παπακώστας με 18 πόντους (6/9 βολ., 3/4 διπ., 2/9 τριπ.), μάζεψε 3 ριμπάουντ (2-1), είχε 6 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος, σε 29’ συμμετοχής. Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το παιχνίδι με 35% στα δίποντα (14/40), με 34,6% στα τρίποντα (9/26) και 58,6% στις βολές (17/29). Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, είχαν 16 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 τάπα και 12 λάθη. Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 46% στα δίποντα (29/63), επίσης 37,5% στα τρίποντα (3/8) και 50% στις βολές (8/16). Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, επίσης είχαν 13 ασίστ, 6 κλεψίματα, 4 τάπες και 10 λάθη.

Galatsiers (Δεφίγγος): Ατσαλάκης 10 (1), Τυπάλδος 8 (1), Στραβοσκούφης, Ρουσσιάς, Μαστορακάκης, Παπακώστας 18 (2), Χαραλαμπόπουλος 14, Δεφίγγος, Μπεράτης 2, Τυπάλδος 20 (5).

Athens Cavabeers (Συμσερίδης): Διφτόπουλος 8, Ρούσσος 25 (2), Ζαΐμης 17, Μπέλσης 9 (1), Πατέρας 14, Συμσερίδης 2, Βόλης.

Τι μας άρεσε: Είδαμε έναν αγώνα διαφήμιση του μπάσκετ, ο οποίος κρίθηκε στο φινάλε!

Τι δε μας άρεσε: Ο τραυματισμός του Μαστορακάκη για τους Galatsiers. Καλή επιστροφή Πάνο!