Milicevic Dragan
Διακονικολάου Ιωάννης
Κλιμαντήρης Στυλιανός
Κούζας Ιωάννης

Η Arch ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της πρεμιέρας του τρίτου ομίλου της Master League, καθώς με όπλο την εξαιρετική αμυντική της λειτουργία επικράτησε δίκαια των αγνώριστων Immortals με 42-51 στο Athens Sports Hall. Με υπηρεσιακό coach τον Δημήτρη Στάθη, οι «Μεθυσμένοι» ήταν ανώτεροι σχεδόν σε όλη την διάρκεια της συνάντησης, γεγονός που αποδεικνύεται το ότι δεν έχασαν στιγμή το προβάδισμα από το πρώτο λεπτό.

Κλειστό παιχνίδι παρακολουθήσαμε στην πρώτη περίοδο, εκεί όπου η Arch έδωσε τον δικό της ρυθμό και με δράστες τους Milicevic (4π), Σαρρή (3π), Κούζα (2π) και Κλιμαντήρη (2π), προηγούταν με 8-11. Επιθετικό πρόβλημα αντιμετώπιζαν οι «Αθάνατοι» στα πρώτα λεπτά της συνάντησης, με τον Γιανναράκο να εκτελεί εύστοχα από την περιφέρεια και τον Βαριά από το ύψος της ρακέτας.

Ίδια η εικόνα του ντέρμπι και στο πρώτο πεντάλεπτο της δεύτερης περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν για πρώτη φορά αέρα 7 πόντων, 11-18, χάρη σε 5 πόντους του Σολδάτου και 4 πόντους  Πρωτόγερου. Η απάντηση της ομάδας του Θεοδώρου δεν άργησε να έρθει, καθώς με 5 πόντους του Φρατζέσκου, 3 του Τζουβάνα και δίποντο του Νικήτα Αποίκου, πλησίασαν στο καλάθι, 18-20. Ωστόσο, η Arch ήταν καλύτερη μέχρι την ανάπαυλα και με ακόμη 4 πόντους του Πρωτόγερου και άλλους τόσους του Milicevic, πήγε στα αποδυτήρια με το +5, 23-28.

Μια επανάληψη της πρώτης περιόδου παρακολουθήσαμε στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, κάτι που βόλευε την Arch, αφού με νέους 4 πόντους του Milicevic ξέφυγε στους 9, 31-40. Για τους Immortals τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Τζουβάνας, Αποστόλου, Φρατζέσκος και Νικήτας Αποίκος, χωρίς όμως να αρκούν για να απειλήσουν τον αντίπαλο. Σκορ τρίτης περιόδου 31-40.

Στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ξαναμπούν στην διεκδίκηση του ροζ φύλλου αγώνα και με 6 συνεχόμενες βολές, μείωσαν στους 7, 36-43. Στη συνέχεια το συγκρότημα του Πατσάκα πάτησε γκάζι και με τους Σολδάτο (4π), Κούζα (2π), Λαύκα(2π) και Πρωτόγερο(2π) να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, έφτασε μέχρι και στο +12, 36-48, παίρνοντας τελικά τη νίκη με 42-51. Στο τελευταίο δίλεπτο για τους Immortals πάλεψαν οι Γιανναράκος και Αντώνης Αποίκος με 3 πόντους έκαστος, ωστόσο η ομάδα τους έφυγε στο τέλος με το κίτρινο φύλλο αγώνα.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 13/20 βολές (65%), 10/40 δίποντα (25%) και 3/14 τρίποντα (21,4%). Πήραν 34 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 21 λάθη και 2 τάπες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/20 βολές (30%), 21/41 δίποντα (51,2%) και 1/17 τρίποντα (5,9%). Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, ενώ είχαν 17 λάθη και 3 τάπες.

Πολυτιμότερος των Immortals ο Αντώνης Αποίκος με 9 πόντους, έχοντας 5/8 βολές (62,5%) και 2/5 δίποντα (40%), ενώ μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και ήταν αλάνθαστος. Κορυφαίος της Arch ο Milicevic με 12 πόντους, έχοντας 6/11 δίποντα (54,5%) και 0/1 τρίποντο. Πήρε 7 ριμπάουντ, σέρβιρε 3 έτοιμα καλάθια, έκανε άλλα τόσα λάθη και έκλεψε 1 φορά.

Immortals (Θεοδώρου): Βλάχος 1 (1 ασίστ, 2 κλεψ), Γιανναράκος 6 (2 τριπ, 1 ασίστ), Αποίκος Ν. 6 (9 ριμπ, 1 τάπα), Φρατζέσκος 7 (1), Βαριάς 4 (1 κλεψ), Θεοδώρου 1 (1 κλεψ), Τζουβάνας 5 (5 ριμπ, 1 κλεψ, 1 τάπα), Αποίκος Α. 9, Αποστόλου 3 (4 ασίστ, 3 κλεψ)

Arch (Στάθης): Σολδάτος 11 (3 ασίστ, 3 κλεψ), Πρωτόγερος 12 (2 ασίστ, 1 κλεψ), Κλιμαντήρης 5  (11 ριμπ, 1 κλεψ), Σαρρής 5 (1 τριπ, 2 κλεψ), Λαύκας 2 (8 ριμπ, 1 ασίστ, 1 τάπα), Milicevic 12, Διακονικολάου (1 ασίστ, 3 κλεψ, 2 τάπες), Κούζας 4 (3 κλεψ)

Τι μας άρεσε: Τόσο η άμυνα σεμιναρίου της Arch, όσο και το πάθος που έβγαλαν όλοι οι παίχτες της... ακόμη και ο assistant coach Στάθης!

Τι δεν μας άρεσε: Τα πολλά φάουλ του ντέρμπι, πέντε εκ των οποίων ήταν αντιαθλητικά και επηρέασαν αρκετά τον ρυθμό του αγώνα!