Χαλτούπης Νικόλαος
Τζανάκης Κωνσταντίνος
Φιλίππου Ιωάννης
Ψωμιάδης Εμμανουήλ

Τρεις έκαναν τις νίκες τους στον 3ο όμιλο της Development 2 League οι Ακατάλληλοι αφού επικράτησαν με 75-48 της G-Vana σε παιχνίδι που έγινε στο Κάρβουνο Περιστερίου το βράδυ της Κυριακής.

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο με την μία ομάδα να απαντάει στα καλάθια της άλλης. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι με τους Νικήτα και Φιλίππου πήραν ένα πολύ μικρό προβάδισμα, όμως οι Ακατάλληλοι με τρίποντα των Νίκα – Παπαδιά και δίποντα των Ζωγράφου – Τσαπλέ προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 19-18.

Καθοριστικό για την εξέλιξη του παιχνιδιού αποδείχτηκε το δεύτερο δεκάλεπτο. Οι Ακατάλληλοι κυριάρχησαν και στις δύο μεριές του παρκέ και με επιμέρους σκορ 14-3, βρέθηκαν στο +15 (33-18) στο τέλος του ημιχρόνου. Οι Νίκας και Τσαπλές συνέχισαν να… τραβούν το κουπί στην επίθεση των «άσπρων» ενώ ο Χρυσοβέργης άρχισε να συνδέεται με το καλάθι. Η G-Vana δεν κατάφερε να ακολουθήσει τον ρυθμό του αντίπαλου κι έτσι έμεινε από πολύ νωρίς πίσω στο σκορ.

Τα πράγματα είχαν αρχίσει να διαμορφώνονται σιγά σιγά, με την ομάδα του Ζωγράφου να παίζει ωραίο μπάσκετ και να διευρύνει το προβάδισμά της. Πλουραλισμό είχαμε στην επίθεση των γηπεδούχων με σχεδόν όλους τους παίχτες να βάζουν το λιθαράκι τους σε μια άνετη επικράτηση. Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να παρουσιάστηκαν καλύτεροι στην επίθεση με τους Νικήτα και Ψωμιάδη να ξεχωρίζουν με την απόδοσή τους, όμως το πρόβλημα στην άμυνα παρέμενε άλυτο. Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τους Ακατάλληλους να προηγούνται με 53-33.

Με την διαφορά στους 20 πόντους τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει στο κλειστό του Κάρβουνου. Οι γηπεδούχοι δεν κατέβασαν ταχύτητα και με 12 πόντους του… σεληνιασμένου Κωνσταντίνου Ζωγράφου έφτασαν εύκολα στη νίκη με τελικό αποτέλεσμα 75-48. Η G-Vana προσπάθησε να «κερδίσει» τις εντυπώσεις με τους Νικήτα και Τσατσαλή, όμως η διαφορά είχε φτάσει σε δυσθεώρητα ύψη. Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν αυτό που ουσιαστικά της στέρησε την δυνατότητα να διεκδικήσει τη νίκη.

Πολυτιμότερος για τους νικητές ο Ζωγράφος με double double και 20 πόντους (9/13 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/4 βολές, 14 ριμπάουντ). Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νικήτας με 18 πόντους (6/12 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 3/6 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 27/48 δίποντα (56,2%), 5/14 τρίποντα (35,7%) και 6/14 βολές (42,9%). Μάζεψαν 51 ριμπάουντ και έδωσαν 16 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/47 δίποντα (29,8%), 3/19 τρίποντα (15,8%) και 11/21 βολές (52,4%). Μάζεψαν 28 ριμπάουντ και έδωσαν 8 ασίστ.

Ακατάλληλοι (Ζωγράφος): Σταματάκης 2, Ντάλας 3 (1), Ζωγράφος 20, Τσαπλές 10, Ποϊράζης 4, Χρυσοβέργης 6, Μαρμαρινός 15 (1), Σαρηγιάννης 2, Παπαδιάς 7 (1), Νίκας 6 (2)

G-Vana (Μπαξεβάνης): Νικήτας 18 (1), Τσατσαλής 2, Χαλτούπης 4, Γεωργακόπουλος, Δόσης 5, Μπαρμπέρης 3, Ψωμιάδης 4 (1), Χρήστου 2, Τζανάκης 4, Φιλίππου 6 (1)

Τι μας άρεσε: Ο πλουραλισμός στην επίθεση των Ακατάλληλων.

Τι δεν μας άρεσε: Το δεύτερο δεκάλεπτο της G-Vana.