Χρονόπουλος Ιωάννης
Ανδρέου Βασίλειος
Καλύβας Χαράλαμπος
Τόγιας Δημήτριος

Τρεις έκαναν τις νίκες τους στο Basketaki Cup οι Griffins αφού επικράτησαν των Αναλώσιμων με 65-54 σε παιχνίδι που έγινε στο Κάρβουνο Περιστερίου.

Οι Griffins ήθελαν να δείξουν στον αντίπαλο ότι αυτοί θα είναι το αφεντικό στο παιχνίδι κι έτσι με τρίποντα του Καβακάκη και του Βιλτανιώτη προηγήθηκαν με 14-11. Οι Αναλώσιμοι άρχισαν να δείχνουν σημάδια αντίδρασης και με καλάθια των Φωτίου και Χρονόπουλου βρέθηκαν στο δεκάλεπτο στο +3 (15-18).

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα των γηπεδούχων στο δεύτερο δεκάλεπτο αφού με μπροστάρη τον Σπυρόπουλο και άξιο συμπαραστάτη τον Ποσποτίκη οι Griffins έκαναν το σκορ 29-21. Η ομάδα του Νικολόπουλου δεν επηρεάστηκε από το γεγονός ότι ο αντίπαλος είχε αποκτήσει σημαντικό προβάδισμα, έπαιξε καλή άμυνα και με καλάθια των Γκουντόπουλου και Καλύβα μείωσε στον πόντο (33-32) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η επιλογή του Ηλία Χρόνη να γυρίσει την άμυνα σε ζώνη στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν αυτή που ουσιαστικά έκρινε το παιχνίδι. Οι Αναλώσιμοι δεν κατάφεραν να «ξεκλειδώσουν» την αντίπαλη άμυνα, οι Griffins με πρωταγωνιστή τον Κοτσόλη έτρεξαν επιμέρους σκορ 14-10 και διεύρυναν το προβάδισμά τους (47-42) ύστερα από την ολοκλήρωση 30 αγωνιστικών λεπτών. Για τους φιλοξενούμενους οι Πολύδωρος και Τόγιας ήταν αυτοί που διακρίθηκαν.

Τυπική διαδικασία είχε το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού αφού οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι εξαιρετικοί σε άμυνα και επίθεση. Οι Κοτσόλης και Σπυρόπουλος τράβηξαν το… κουπί στην επίθεση και με επιμέρους σκορ 18-12 χάρισαν στην ομάδα τους τη νίκη. Οι Αναλώσιμοι στα μέσα του δεκαλέπτου κατάφεραν να μειώσουν στον πόντο (51-50), ωστόσο στο κρισιμότερο σημείο του παιχνιδιού ξέμειναν από δυνάμεις.

Mvp για τους νικητές ήταν ο Νίκος Σπυρόπουλος με double double και 12 πόντους (3/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/4 βολές, 11 ριμπάουντ) ενώ για τους ηττημένους ήταν ο Χρονόπουλος με επίσης double double και 12 πόντους (4/9 δίποντα, 4/5 βολές, 10 ριμπάουντ). Οι Griffins είχαν 14/43 δίποντα (32,6%), 8/19 τρίποντα (42,1%) και 13/25 βολές (52%). Μάζεψαν 41 ριμπάουντ και έδωσαν 16 ασίστ. Οι Αναλώσιμοι είχαν 16/39 δίποντα (41%), 4/24 τρίποντα (16,7%) και 10/18 βολές (55,6%). Μάζεψαν 42 ριμπάουντ και έδωσαν 7 ασίστ.

Griffins (Χρόνης): Καβακάκης 8 (1), Κοτσόλης 14 (13 ριμπ.), Σπυρόπουλος 12 (1), Γιαννέλης 3, Χρόνης 2, Βιλτανιώτης 13 (3), Ποσποτίκης 8 (2), Ζαχαρτσένκο, Δάρρας 3 (1), Ζυγούνας 2.

Αναλώσιμοι (Νικολόπουλος): Αντωνιάδης, Μανώλης 5, Φωτίου 9 (2), Πολύδωρος 6 (1), Γκουντόπουλος 11, Καλύβας 4 (1), Τόγιας 7, Χρονόπουλος 12, Νικολόπουλος, Ανδρέου.

Τι μας άρεσε: Η αμυντική λειτουργία των Griffins στο δεύτερο ημίχρονο και η εμφάνιση των Σπυρόπουλου – Κοτσόλη.