Δριβέλος Σπυρίδων
Αλτσαντζής Κωνσταντίνος
Παπαστάμος Βασίλειος
Μπαλής Νικόλαος

Την πρόκρισή τους στο F4 της Development League πανηγύρισαν τα Anaconda αφού επικράτησαν με 62-56 των Smokin' Aces στην παράταση, σε παιχνίδι που διεξήχθη στο κλειστό του Κάρβουνου.

Άκρως ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο αφού καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να πάρει μια διαφορά που θα της έδινε ψυχολογικό αέρα για την συνέχεια της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι πάντως μπήκαν πολύ καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και χάρη σε έντεκα πόντους, με τους Σαπλαούρα και Φύκηρη να έχουν συνολικά εννιά, κατάφεραν να προηγηθούν με 11-2. Η αντίδραση ήρθε άμεσα στην αντίπερα όχθη και με τον Αλτσαντζή να κάνει… παπάδες και με δέκα πόντους στο ενεργητικό του, διαμόρφωσε το υπέρ τους 14-13 ως σκορ πρώτου δεκαλέπτου, ανατρέποντας την κατάσταση.

Η ομάδα του Γεωργούτσου δεν αιφνιδιάστηκε από την ροή του αγώνα και όχι απλά μπόρεσε να ισορροπήσει την κατάσταση αλλά πήγε στα αποδυτήρια και με ένα πολύ καλό προβάδισμα. Αμυντικά βελτιώθηκε πάρα πολύ αφού υποχρέωσε τους αντίπαλους να πετύχουν μόλις έξι πόντους με τους τέσσερις να προέρχονται από την γραμμή της φιλανθρωπίας. Επιθετικά τώρα σκόραραν δεκαεπτά πόντους με τον Σταθόπουλο να παίζει… ρολόι κατά μήκος της περιφέρειας σκοράροντας εννιά πόντους, αφού η αντίπαλη άμυνα τον ψιλό… ξέχναγε. Το πρώτο κομμάτι του ματς είχε τελειώσει και οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 30-20.

Η ισορροπία επανερχόταν στο παιχνίδι σιγά σιγά μετά την επανέναρξή του αφού ενώ οι Smokin' Aces έλεγχαν πλήρως την εικόνα του ματς, με τον Σταθόπουλο να εξακολουθεί να εκτελεί και τον Φύκηρη με τρίποντο να κάνει το υπέρ τους 41-29, τα Anaconda ξύπνησαν ξανά. Συγκεκριμένα δύο τρίποντα του Σοφούλη, δύο δίποντα από τον Δριβέλο και τέσσερις πόντοι του Αλτσαντζή είχαν ως συνέπεια να ολοκληρωθούν τα 3/4 της αναμέτρησης και ο φωτεινός πίνακας του κλειστού να γράφει 41-38, με την ψαλίδα να έχει κλείσει αισθητά.

Τίποτα απολύτως δεν άλλαξε στην τελευταία περίοδο αφού το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι τέλους με τα προβαδίσματα να εναλλάσσονται συνεχώς. Οι μετέπειτα νικητές έδειχναν πιο κοντά στην πρόκριση όταν χάρη σε ένα ξέσπασμα και πάλι του Σοφούλη με οχτώ πόντους και δύο τρίποντα προηγήθηκαν με 50-46. Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με πέντε πόντους των Παπαζήση - Σταθόπουλου πέρασαν μπροστά με βραχεία κεφαλή (51-50). Ενώ όλα έδειχναν ότι θα κερδίσουν, ο Παπαζήσης με φάουλ έδωσε την ευκαιρία στον Αλεξόπουλο να ισοφαρίσει (έχασε την δεύτερη), ενώ στην τελευταία τους επίθεση ο Νινιός πήγε να γίνει ήρωας αλλά αστόχησε πανηγυρικώς.

Μοιραία οδηγηθήκαμε στην παράταση εκεί όπου μεγάλος ήρωας ήταν ο ξεχασμένος Δριβέλος με δύο τρίποντα, όπως επίσης και ο Γκατζιάς όπου αποδείχθηκε λίρα εκατό με τις πέντε εύστοχές του βολές. Στον αντίποδα μπήκαν μόλις πέντε πόντοι με τις πάρα πολλές άστοχες όμως βολές να κοστίζουν, με συνέπεια τα Anaconda να προκρίνονται στην τετράδα της Development League.

Καλύτερος παίκτης από τους νικητές ήταν ο Αλτσαντζής με 22 πόντους (8/17 διπ, 0/8 τριπ και 6/6 βολές- 13 ριμπάουντ), ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σταθόπουλος με 18 πόντους (7/15 διπ, 1/10 τριπ και 1/2 βολές). Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το παιχνίδι με 48,8% στα δίποντα (20/41), 13,5% στα τρίποντα (5/37) και 7,1% στις βολές (1/14). Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, είχαν 10 ασίστ, 6 κλεψίματα και 11 λάθη. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι είχαν 40% στα δίποντα (14/35), 16,2% στα τρίποντα (6/37) και 88,9% στις βολές (16/18). Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, είχαν 10 ασίστ, 8 κλεψίματα και 13 λάθη.

Smokin' Aces (Γεωργούτσος): Σταθόπουλος 18 (1), Φύκηρης 6, Σταματίου 8, Νινιός 10 (2), Τζενής, Μανουσάκης 2, Σαπλαούρας 10 (2), Παπαζήσης 2

Anaconda (Σοφούλης): Γκατζιάς 9, Μπαλής, Αλεξόπουλος 3, Παπαστάμος 2, Δριβέλος 10 (2), Αλτσαντζής 22, Σοφούλης 16 (4)

Τι μας άρεσε: Ματσάρα στην κυριολεξία, με διακυμάνσεις στο σκορ και δεκαπέντε παίκτες εκατέρωθεν να… διψάνε για τη νίκη. Το κερασάκι στην τούρτα σε έναν τόσο απολαυστικό αγώνα ήταν η παράταση.

Τι δεν μας άρεσε: Τίποτα απολύτως, όλα ήταν πολύ ωραία την Παρασκευή το βράδυ στο Κάρβουνο.