Τσεμπέρης Ευάγγελος
Ντελής Φώτιος
Τσάφος Χάρης
Περράκης Ιωάννης (Dec17)

Έχοντας ένα τρομερό δεύτερο δεκάλεπτο, οι Phoenix Bums κατάφεραν να πάρουν το δεύτερο συνεχόμενο ροζ φύλλο αγώνα, κερδίζοντας την ουραγό PABC με 54-47 στο Athens Sports Hall στα πλαίσια της έβδομης αγωνιστικής του τρίτου ομίλου της Master League.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που ξεκίνησαν καλύτερα το ματς, αφού με 6 πόντους του Τσεμπέρη και τριποντάκι του Ντελή, προηγούνταν με 7-13, 3:00 για την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου. Στο φινάλε του δεκαλέπτου οι Phoenix Bums βρήκαν λύσεις στην επίθεση και με τους Μοσκόφογλου (4π) και Λάσπα (3π) να τραβούν το κουπί στην επίθεση, μείωσαν στο καλάθι, 11-13.

Μόνο μια ομάδα πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στην δεύτερη περίοδο και αυτή ήταν η ομάδα του Κοβάτσου. Με τον Μοίρα να εκτελεί δύο φορές από την περιφέρεια και τους Μοσκόφογλου, Χριστόπουλο, Λάσπα και Γεροντή να σκοράρουν μέσα από το ζωγραφιστό, οι γηπεδούχοι έχτισαν διψήφια διαφορά, 26-13. Στα τελευταία δευτερόλεπτα του ημιχρόνου ο Ντελής έλυσε τον γόρδιο δεσμό για την PABC και με 4 πόντους μείωσε στους 9, 26-17.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Phoenix Bums έφτασαν την διαφορά μέχρι και στους 14, 36-22, κλείνοντας τελικά το τρίτο δεκάλεπτο έχοντας αέρα 10 πόντων, 38-28, έπειτα από 6 συνεχόμενους πόντους του Καραγιάννη και δίποντα των Λάσπα, Μοίρα και Γεροντή. Ο Τσεμπέρης ήταν αυτός που πάλευε να κρατήσει όρθια την PABC σε εκείνο το σημείο, πετυχαίνοντας τους 6 από τους 11 πόντους της ομάδας του, ενώ από 2 πόντους είχαν οι Ντελής και Νικηφόρος.

Αποφασισμένοι να παλέψουν μέχρι το φινάλε πέρασαν στο παρκέ στο τελευταίο δεκάλεπτο οι πράσινοι, καθώς με νέους 5 πόντους του Τσεμπέρη, άλλους τόσους του Ντελή και 4 του Βερδήλου, έβαλαν φωτιά στο παιχνίδι μειώνοντας στο καλάθι, 43-41, 4:20 για το τέλος. Ωστόσο, οι αρχηγοί των Phoenix Bums, ο Λάσπας και ο Κοβάτσος, φώναξαν παρών στα τελευταία λεπτά και με 9 πόντους ο πρώτος και 5 ο δεύτερος, χάρισαν τη νίκη στην ομάδα τους με 54-47.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 8/15 βολές (53,3%), 20/46 δίποντα (43,5%) και 2/14 τρίποντα (14,3%). Πήραν 51 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 16 λάθη και 3 τάπες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/17 βολές (58,8%), 14/36 δίποντα (38,9%) και 3/30 τρίποντα (10%). Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκαναν άλλα τόσα λάθη και έκλεψαν 8 φορές.

Κορυφαίος των Phoenix Bums ο Καραγιάννης με 8 πόντους, έχοντας 2/3 βολές (66,7%) και 3/9 τρίποντα (33,3%). Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 1 τάπα και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος της PABC ο Τσεμπέρης με 19 πόντους, έχοντας ¾ βολές (75%), 5/9 δίποντα (55,6%) και 2/12 τρίποντα (16,7%). Πήρε 6 ριμπάουντ, σέρβιρε 3 έτοιμα καλάθια, έκλεψε 4 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Phoenix Bums (Κοβάτσος): Καραγιάννης 8, Γεροντής 6 (8 ριμπ), Μπαλτζόγλου 2 (2 ασίστ), Μοίρας 8 (2 τριπ, 5 ριμπ), Λάσπας 16 (5 ριμπ, 2 ασίστ), Νομικός 1 (1 ασίστ, 1 κλεψ), Κοβάτσος 5 (14 ριμπ, 3 ασίστ, 1 κλεψ, 1 τάπα), Μοσκόφογλου 6 (7 ριμπ, 3 ασίστ, 2 κλεψ, 1 τάπα), Χριστόπουλος 2 (1 κλεψ)

PABC (Βερδήλος): Ντελής 17 (1 τριπ, 7 ριμπ, 4 ασίστ, 1 κλεψ), Περράκης (4 ριμπ), Τσεμπέρης 19 (2), Νικηφόρος 4, Τσάφος, Βερδήλος 6 (16 ριμπ, 1 κλεψ), Τσιρίκος 1 (2 ασίστ, 2 κλεψ)

Τι μας άρεσε: Μπορεί να μην ψηφίστηκε mvp, ωστόσο ο Γιώργος Λάσπας ήταν αυτός που πήρε τους Phoenix Bums στις πλάτες του, σταματώντας στους 16 πόντους!

Τι δεν μας άρεσε: Το τεράστιο black out της PABC στην δεύτερη περίοδο!