Θρουβάλας Κυριάκος
Σαμαρτζής Γεώργιος
Αποστολόπουλος Φώτιος
Μανιάτης Νικόλαος

Ανεβάζοντας την απόδοσή τους στο δεύτερο ημίχρονο, οι Λεγάμενοι επικράτησαν των Vatos Locos με 75-65 και έκαναν το πρώτο βήμα για την πρόκριση στο Final Four της Summer Master League.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησαν το παιχνίδι οι Λεγάμενοι καθώς με καλάθια του Μανιάτη και του Σαμαρτζή προηγήθηκαν με 5-11. Οι Vatos Locos ύστερα από 4’ αστοχίας άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό στην επίθεση και με τους Χαρακίδα και Παληόπουλο μείωσαν στο δεκάλεπτο σε 16-20.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν το ίδιο δυναμικά στο δεύτερο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 22-12,  βρέθηκαν στο ημίχρονο στο +6 (38-32). Οι Τ. Λογγίτσης και Χαρακίδας ήταν αυτοί που τραβούσαν το κουπί στην επίθεση ενώ ο... τραυματίας Μπούτος κυριάρχησε στο ζωγραφιστό. Επιθετικό πρόβλημα παρουσίασαν οι Λεγάμενοι με τους Θρουβάλα και Δακουτρό να ξεχωρίζουν με την απόδοσή τους.

Στην επανάληψη η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε άρδην. Οι Λεγάμενοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και με πρωταγωνιστές τους Δακουτρό, Μανιάτη και Θρουβάλα «έχτισαν» διψήφια διαφορά (45-57), 2:25 πριν το δεκάλεπτο. Η απάντηση των Vatos Locos δεν άργησε να έρθει. Οι Χαρακίδας και Τ. Λογγίτσης διέκοψαν το σερί των αντιπάλων κι έτσι η ομάδα τους μείωσε τους 7 (50-57), με την ολοκλήρωση 30 αγωνιστικών λεπτών.

Το... ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Οι Λεγάμενοι με τρία τρίποντα του Δημήτρη Βρεττάκου φάνηκε να αγκαλιάζουν τη νίκη αφού προηγήθηκαν με 60-71, 2:25 πριν το τέλος. Οι γηπεδούχοι με βολές του Ζαφειράκη και δίποντο του Χαρακίδα μείωσαν σε 65-71 ένα λεπτό αργότερα όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τον εκνευρισμό των αντιπάλων με τους διαιτητές και με συνεχόμενα καλάθια στα τελευταία δευτερόλεπτα πήραν τη νίκη με τελικό σκορ 65-75.

Καλύτερος παίχτης για τους νικητές ήταν ο Σαμαρτζής με 8 πόντους (4/11 δίποντα, 16 ριμπάουντ). Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μπούτος με 12 πόντους (6/9 δίποντα). Οι Vatos Locos είχαν 20/58 δίποντα (34,4%), 5/26 τρίποντα (19,2%) και 10/17 βολές (58,8%). Μάζεψαν 50 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ. Οι Λεγάμενοι είχαν 17/44 δίποντα (38,6%), 11/28 τρίποντα (39,3%) και 8/12 βολές (66,7%). Μάζεψαν 47 ριμπάουντ και έδωσαν16 ασίστ.

Vatos Locos (Τασιούδης): Λάτσης, Ζαφειράκης 8, Παληόπουλος 3 (1), Τ. Λογγίτσης 16, Παπαμιχαήλ 8 (2), Δ. Λογγίτσης 4 (19 ριμπ.), Χαρακίδας 14 (2), Μπούτος 12.

Λεγάμενοι (Χαϊκάλης): Στάντζος, Μανιάτης 15 (3), Αποστολόπουλος 2, Σαμαρτζής 8, Βρεττάκος 14 (4), Θρουβάλας 10, Κοτσαμπάς, Δακουτρός 26 (4).

Τι μας άρεσε: Ο Μπούτος αν και τραυματίας ήταν ο καλύτερος παίχτης της ομάδας του. Του αξίζουν συγχαρητήρια για την υπερπροσπάθεια.