Καμπούρογλου Σπυρίδων
Τσόκας Γεράσιμος
Ψηλλάς Παναγιώτης
Σπηλιόπουλος Αθανάσιος

Οι Ηρακλειώτες ήθελαν οπωσδήποτε τη νίκη κόντρα στους Stroubulls, για να ελπίζουν σε πρόκριση στην επόμενη φάση, αν στο άλλο ματς του 20ου ομίλου οι Godfathers δεν κέρδιζαν τους Drinkers. Αν κέρδιζαν οι ίδιοι με περισσότερους από 8 πόντους τους «ταύρους», τότε θα είχαν αυτοί το πλεονέκτημα σε τριπλή ισοβαθμία. Αυτό που κατάφεραν τελικά ήταν να παίξουν μεν καλύτερα, αλλά να πάρουν τη νίκη με 5 πόντους και να μείνουν εκτός συνέχειας, αφού οι Νονοί έκαναν τη δουλειά με τους Πότες.

Εύκολο έργο δεν θα είχαν σίγουρα οι «μπλε», το ήξεραν από πριν. Γι’ αυτό μπήκαν φουριόζοι, προσπάθησαν να πάρουν τον έλεγχο, αλλά το έκαναν στο τέλος του ημιχρόνου, αφού οι Stroubulls ήταν πιο εύστοχοι στο ξεκίνημα και οι Καμπούρογλου, Σπηλιόπουλος, Ζωιτός, Γιουλούντας, Παναγιωταράκος έδωσαν προβάδισμα στους «μαύρους» στο δεκάλεπτο (8-13).

Οι Τζίκας, Καλογεράκης, Αλέξης που είχαν σκοράρει στην πρώτη περίοδο, έκαναν την αρχή και στη δεύτερη για τον Office, με τους Ιωαννίδη, Δαβιδέλη να παίρνουν σειρά και να βάζουν για πρώτη φορά μπροστά την ομάδα τους στο 27’ (22-21), με το ημίχρονο να κλείνει τελικά στο 28-25, έχοντας από πλευράς «ταύρων» τους Καμπούρογλου, Λιούτα, Γιουλούντα και Ζωιτό να βρίσκουν στόχο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Δαβιδέλης, Αλέξης έφτασαν τη διαφορά στους 7 πόντους και έδωσαν «αέρα» στους Ηρακλειώτες (32-25 στο 23’), όμως οι Bulls δεν άφησαν να ξερφύγει η κατάσταση και με τους Ζωιτό Γιουλούντα, Καμπούρογλου αρχικά ισοφάρισαν (32-32 στο 34’) και πλησίασαν ξανά στον πόντο μέχρι την ολοκλήρωση του 30ου λεπτού (40-39), αφού οι Καλογεράκης, Ιωαννίδης είχαν ξαναβάλει σε θέση οδηγού τους «μπλε» λίγο πριν (38-32 στο 27’).

Η τελευταία ευκαιρία για τους ορεξάτους «γηπεδούχους» ήταν στο τέταρτο δεκάλεπτο και εκεί η πίεση μεγάλωσε, με τους Ιωαννίδη, Τζίκα, Τσιολάκη να τους πηγαίνουν στο +5 στο 35’ (47-42), να βλέπουν πάλι την απάντηση από Ζωιτό, Ψύλλα, Σπηλιόπουλο που ισοφάρισαν για τους «μαύρους» (47-47 στο 39’) και να πατάνε την τελευταία γκαζιά τους στο φινάλε, με τον Καλογεράκη να κάνει το 52-47 στα 24’’ πριν τη λήξη και τον Ιωαννίδη να βρίσκει στεφάνη στην εκπνοή του ματς, με ένα buzzer beater που αν έμπαινε ακόμα θα το πανηγύριζαν στις πλατείες του Ηρακλείου!

MVP της αναμέτρησης ψηφίστηκε ο Στέλιος Καλογεράκης με 12 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ από τους «ταύρους» ξεχώρισε ο Αντώνης Ζωιτός με 17 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα.

Συνολικά οι Ηρακλειώτες είχαν 16/43 δίποντα, 2/11 τρίποντα, 14/21 βολές, 45 ριμπάουντ (8-37), 13 ασίστ, 10 κλεψίματα, 26 λάθη και 2 μπλοκ, με τους Bulls να τελειώνουν το ματς με 14/41 δίποντα, 3/23 τρίποντα, 10/17 βολές, 29 ριμπάουντ (8-21), 12 ασίστ, 15 κλεψίματα, 19 λάθη και 1 μπλοκ του Σπηλιόπουλου.

Office Ηρακλείου (Λαμπρόπουλος): Καλογεράκης 12, Ιωαννίδης 11, Τζίκας 9, Αλέξης 8, Δαβιδέλης 8 (2), Τσιολάκης 2, Γεωργόπουλος 2, Λαμπρόπουλος (3 ασίστ), Βαφειάδης (3 ασίστ), Πιτσίνιαγκας, Μπίτσικος

Stroubulls (Μαυρομμάτης): Ζωιτός 17 (2), Γιουλούντας 10, Καμπούρογλου 7 (1), Σπηλιόπουλος 6, Παναγιωταράκος 4, Λιούτας 2, Ψύλλας 1, Τσόκας

Τι μας άρεσε περισσότερο: Το ποιοτικό μπάσκετ που παίχτηκε ανά διαστήματα και η θέληση των «μπλε» να πάρουν τη νίκη με 8 πόντους διαφοράς, απέναντι στο «φαβορί» του ομίλου.