Αγγέλου Αναστάσιος
Κοζύρης Αλέξανδρος
Γκοτζής Νικόλαος
Κωστόπουλος Χρήστος (Dec17)

Η Yolo είχε κορυφαίο τον Χρήστο Κωστόπουλο με 25 πόντους και 15 ριμπάουντ, έκανε την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε την 8η νίκη της στον 4ο όμιλο της Development League (8-6), απέναντι στους Hawks που μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι, όμως η πεντάδα τους κουράστηκε τελικά και έμεινε στο 2-11 της τελευταίας θέσης.

Από την αρχή ήξεραν τα Γεράκια ότι θα έχουν δύσκολο έργο, αλλά τα έδιναν όλα και... όσο πήγαινε, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο υπέρ τους 10-8 από τα σουτ των Μανιουδάκη, Χαϊδεμένου και Ματζώρου, έχοντας από πλευράς Γιόλο τον Κωστόπουλο να προσπαθεί να ανεβάσει την ομάδα του και τους Χατζηηλία, Τσαμπαλή να βρίσκουν στόχο σε ένα διάστημα που οι «πορτοκαλομπλέ» δεν είχαν ρυθμό.

Στη δεύτερη περίοδο οι Χωκς άρχισαν τα τρίποντα με Αποστολόπουλο, Τσαμπή και οι Ματζώρος, Μανιουδάκης βοηθούσαν με καλάθια από κοντά κρατώντας το προβάδισμα για τους «γκρι» μέχρι το ημίχρονο (επί μέρους 15-13), παίρνοντας απαντήσεις από τους Κωστόπουλο, Τσαμπαλή και Γκοτζή για να πάνε οι αντίπαλοι στην ανάπαυλα με το 25-21.

Κωστόπουλος και Σιμωτάς ανέβασαν απόδοση στο τρίτο δεκάλεπτο, ξεσήκωσαν και τους Ζώταλη, Κατσόγιαννη, Αγγέλου, Κοζύρη, οπότε η Yolo πήρε τα πάνω της και γύρισε το παιχνίδι, ελέγχοντας μέχρι το 30ο λεπτό την κατάσταση (επί μέρους 13-26), ενώ οι Hawks άρχισαν να κουράζονται και τα σουτ από Τσαμπή, Ματζώρο, Μανιουδάκη, Χαϊδεμένο δεν έφτασαν για να μείνουν μπροστά (38-47).

Η κούραση της πεντάδας των Γερακιών έπαιξε ρόλο στην τέταρτη περίοδο και οι Τσαμπής, Χαϊδεμένος βρήκαν στόχο μόνο τρεις φορές, με τους ξεκούραστους «Γιολαίους» από την άλλη να παίρνουν λύσεις από Σιμωτά, Κωστόπουλο, Χατζηηλία, Ζώταλη και να «καθαρίζουν» το ματς με το τελικό 46-67 που τους κράτησε στην ισοβαθμία της τρίτης θέσης, μαζί με Χαρμάνι και Ανυπόταχτους Γαλάτες.

MVP της αναμέτρησης ψηφίστηκε ο Χρήστος Κωστόπουλος με 25 πόντους, 15 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 μπλοκ και 1 κλέψιμο, ενώ από τα Γεράκια ξεχώρισε ο Δημήτρης Μανιουδάκης με 12 πόντους, 7 ριμπάουντ, 6 μπλοκ (!), 3 κλεψίματα και 2 ασίστ.

Συνολικά οι «γκρι» είχαν 10/38 δίποντα, 7/20 τρίποντα, 5/14 βολές, 35 ριμπάουντ (9-26), 10 ασίστ, 8 κλεψίματα, 25 λάθη και 6 μπλοκ του Μανιουδάκη, με τους «πορτοκαλομπλέ» να τελειώνουν το ματς με 24/72 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 10/20 βολές, 58 ριμπάουντ (26-32), 9 ασίστ, 18 κλεψίματα, 17 λάθη και 2 μπλοκ.

Hawks (Ματζώρος): Μανιουδάκης 12, Τσαμπής 11 (2), Χαϊδεμένος 8 (2), Ματζώρος 8 (1), Αποστολόπουλος 7 (2)

Yolo Basketball Team (Σάρλης): Κωστόπουλος 25 (1), Ζώταλης 10 (1), Σιμωτάς 8, Τσαμπαλής 8, Χατζηηλίας 6, Γκοτζής 3 (9 κλ.), Κοζύρης 3, Κατσόγιαννης 2, Αγγέλου 2

Τι μας άρεσε περισσότερο: Το δεύτερο ημίχρονο και κυρίως η απόδοση του Χρήστου Κωστόπουλου που οδήγησε τους Γιολαίους στην ανατροπή και την κρίσιμη νίκη.