Βαφειάδης Παναγιώτης
Γεωργόπουλος Δημήτριος
Αλέξης Κωνσταντίνος
Πιτσίνιαγκας Σταύρος

Την όγδοη νίκη του πήρε στην παράταση ο Office Ηρακλείου αφού επικράτησε με 51-50 των Galatsiers στο πλαίσιο της Development League σε παιχνίδι που διεξήχθη στο κλειστό της Ανθούσας.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν ένα κλικ καλύτεροι στον αγωνιστικό χώρο θέλοντας να δείξουν στους αντίπαλους πως θα πουλήσουν σκληρά το τομάρι τους. Επιθετικά πέτυχαν δεκατέσσερις πόντους με τον Αλέξη να έχει οχτώ πόντους και τον Λαμπρόπουλο να σκοράρει ένα τρίποντο. Στην αντίπερα όχθη οι Τυπάλδος, Μπεράτης και Χαραλαμπόπουλος με εννιά πόντους συνολικά διαμόρφωσαν το κατά τους 14-11 ως σκορ πρώτης περιόδου.

Στο ίδιο πλαίσιο κυμάνθηκε το ματς και στο επόμενο δεκάλεπτο αφού οι μετέπειτα νικητές συνέχισαν να έχουν ένα ελαφρύ προβάδισμα χωρίς να μπορέσουν ωστόσο να το διευρύνουν. Ο Τζήκας με το που μπήκε έβαλε πέντε πόντους με ένα τρίποντο, όπως ένα τρίποντο είχε και ο Αλέξης, ενώ βοήθησε αρκετά και ο Ιωαννίδης με πέντε πόντους. Στον αντίποδα όλα τα λεφτά ήταν ο Παπακώστας με δέκα πόντους και δύο τρίποντα στέλνοντας τους συμπαίκτες του στα αποδυτήρια υπολειπόμενους με 29-25.

Τα πράγματα άλλαξαν στην αναμέτρηση μετά την επανέναρξή της εκεί όπου οι γηπεδούχοι τούμπαραν την κατάσταση και πήραν τα ηνία στο ματς. Σε αυτό βοήθησαν τα δύο τρίποντα του Τυπάλδου όπως επίσης και οι πέντε πόντοι του Σαπλαούρα με ένα τρίποντο. Στο αντίπαλο στρατόπεδο μπήκαν μόλις έξι πόντοι με τον Ιωαννίδη με τρίποντο να ολοκληρώνει την τρίτη περίοδο με την ομάδα του να χάνει με 38-35.

Όλα έδειχναν στο τελευταίο σκέλος του ματς ότι ο Office θα κερδίσει στην κανονική διάρκεια αφού γύρισε και πάλι την κατάσταση χάρη κυρίως σε δύο τρίποντες βόμβες του Λαμπρόπουλου κάνοντας το 45-43. Δεν μπόρεσαν όμως να διατηρήσουν το προβάδισμα αφού ο Τυπάλδος ισοφάρισε το σκορ με την ομάδα του να χάνει την τελευταία επίθεση στο ματς και να πηγαίνουμε στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο οι πόντοι ήταν λίγοι όμως ενώ οι «Πράσινοι» βρέθηκαν μία ανάσα από τη νίκη όταν με τρίποντο του Παπακώστα έκαναν το υπέρ τους 50-46, ο Ιωαννίδης εμφανίστηκε ξανά και με πέντε δικούς του σερί πόντους σφράγισε το 8-6 ρεκόρ της ομάδας του αφήνοντας τους αντίπαλους στο 9-5.

Καλύτερος παίκτης από τους νικητές ήταν ο Παπακώστας με 15 πόντους (3/4 διπ, 3/7 τριπ και 0/2 βολές), ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ιωαννίδης με 17 πόντους (4/11 διπ, 2/6 τριπ και 3/3 βολές).  Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το παιχνίδι με 35,3% στα δίποντα (12/34), 26,1% στα τρίποντα (6/23) και 44,4% στις βολές (8/18). Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, είχαν 11 ασίστ, 9 κλεψίματα και 20 λάθη. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι είχαν 34,3% στα δίποντα (12/35), 29,2% στα τρίποντα (7/24) και 66,7% στις βολές (6/9). Μάζεψαν 30 ριμπάουντ, είχαν 13 ασίστ, 14 κλεψίματα και 15 λάθη.

Galatsiers (Δεφίγγος): Τυπάλδος 15 (2), Στραβοσκούφης, Χαραλαμπόπουλος 7, Κατσιώτης, Παπακώστας 15 (3), Ρουσσιάς, Μπεράτης 5, Σαπλαούρας 8 (1)

Office Ηρακλείου (Λαμπρόπουλος): Ιωαννίδης 17 (2), Τσιολάκης, Γεωργόπουλος 2, Πιτσίνιαγκας 4, Αλέξης 13 (1), Βαφειάδης, Λαμπρόπουλος 9 (3), Τζήκας 6 (1)

Τι μας άρεσε: Οι δηλώσεις του Παπακώστα μετά το πέρας του ματς αφού δεν κρύφτηκε πίσω από το δάχτυλό του.

Τι δεν μας άρεσε: Αν οι δύο ομάδες ήταν λίγο πιο παραγωγικές τότε θα μιλούσαμε για το τέλειο ματς.