28/09/2020
Elitήριοι by pinguin.gr 11 7 16 14 - 62 -
Renegades BC 12 9 13 14 - 57 -

Στην παράταση κρίθηκε η πρόκριση!

Το βραδάκι της Κυριακής, 27 Σεπτεμβρίου, στο Athens Sports Hall, μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση, οι Elitήριοι πήραν τη νίκη – πρόκριση για τον πρώτο όμιλο του κυπέλλου, επικρατώντας με 62 – 57 των Renegades.

Οι Renegades ήταν ελαφρώς καλύτεροι στο πρώτο δεκάλεπτο σκοράροντας με Σκαπετοράχη, Σαμπατακάκη, Πιτούλη και δύο τρίποντα του Κερχούλα , ενώ για τους Elitήριους ,Κωνσταντινάκος(5) και Λαμπρινός (5) μείωναν σε 11-12.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να φέρουν το ματς στα μέτρα τους με Πανοσκαλτσή, Ξενόφο(4) και Λαμπρινό να δίνουν λύσεις στην επίθεση, αλλά η ομάδα του Ευσταθίου με 5 πόντους του Κερχούλα, και δίποντα από Σκαπετοράχη και Πιτούλη πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 18 – 21.