05/10/2020
Deportivo Faliro 13 22 20 20 - 75 -
Collectors 8 13 12 18 - 51 -

Πρόκριση στο Φάληρο η Deportivo Faliro.

Άνετη πρόκριση για την Deportivo Faliro, η οποία στο τελευταίο ματς του ομίλου νίκησε τους Collectors με 75-51 και πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση του θεσμού. Οι Collectors το πάλεψαν για ένα δεκάλεπτο, όμως δεν μπόρεσαν να συγκρατήσουν τις επιθετικές ορμές των γηπεδούχων.

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Collectors, οι οποίοι προηγήθηκαν με 2-6 (4′) και 4-8 (7′). Η Deportivo Faliro ανέβασε στροφές και με εννέα πόντους σερί πέρασε μπροστά στο τέλος του δεκαλέπτου με 13-8. Ο Μαρούσος έδωσε ώθηση στην ομάδα του με επτά πόντους, από δύο είχαν οι Χαραλαμπόπουλος, Αγγελομάτης, Λαγός και Κυριάκου για τους Collectors.

Με την ίδια όρεξη μπήκαν οι παίκτες της Deportivo Faliro, οι οποίοι με σερί 12-2 ανέβασαν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό, 25-10 (15′). Οι Collectors δεν μπόρεσαν να βρουν ρυθμό στην επίθεση και δεν κατάφεραν να μειώσουν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Το σκορ ήταν 35-21 υπέρ των γηπεδούχων, με τον Τσάβαλο να πετυχαίνει 10 πόντους και τον Κριεκούκη εννέα με τρία τρίποντα, ενώ για τους Collectors ο Αγγελομάτης είχε τέσσερις και ο Χαραλαμπόπουλος τρεις.