28/09/2020
Ανυπόταχτοι Γαλάτες 12 16 16 15 - 59 -
Remal Madri 14 12 18 13 - 57 -

Πήραν ντέρμπι και πρόκριση οι Γαλάτες!

Το απογευματάκι του Σαββάτου, 26 Σεπτεμβρίου, για τον 38ο όμιλο του Basketaki Cup, οι Ανυπότακτοι Γαλάτες σε ματς που ήταν ντέρμπι από την αρχή μέχρι το τέλος , νίκησαν πολύ δύσκολα με 59 – 57 την Remal Madri και πήραν την πρόκριση για την επόμενη φάση.

Η Remal πήρε γρήγορο προβάδισμα με 4 πόντους του Καμολίκη και δίποντο του Παπαϊωάννου, για να προσπεράσουν οι Γαλάτες με τρίποντο του Γαλάνη και καλάθια από Μπετχαβά και Φώτο (7-6). Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πέρασαν και πάλι μπροστά με Σιδέρη, Πολύδωρο και τρίποντο του Πρίφτη, για να μειώσουν οι γηπεδούχοι με 5 συνεχόμενους πόντους του Λαδά.

Στη δεύτερη περίοδο η Remal πέτυχε 12 πόντους με έξι διαφορετικούς παίκτες, ενώ οι Γαλάτες με πρωταγωνιστές τους Λαδά(6) και Γαλάνη(4) πήγαν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 28 – 26.

Η τριετή περίοδος ήταν η καλύτερη ποιοτικά και για τις δύο ομάδες(16–18). Η Remal μπήκε καλύτερα και σκόραρε 11 γρήγορους πόντους με Πρίφτη, Πολύδωρο(4) και Αποστόλου, ενώ για τους Γαλάτες , Λαδάς, Γεωργίου και Μπετχαβάς μείωναν σε 36 – 37. Στη συνέχεια και πάλι οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν ακόμα και με 6 πόντους , με Αποστόλου, Παπαϊωάννου και Πολύδωρο να βάζουν την μπάλα στο αντίπαλο καλάθι, όμως δίποντο του Γεωργίου και 6 συνεχόμενοι πόντοι του Λαδά έφεραν το ματς στα ίσια (44 – 44.).