20/10/2020
Α.Σ.Κ. Αρισταίος 25 17 15 17 - 74 -
Gunners 13 12 22 22 - 69 -

Άντεξε μέχρι τέλους ο Αρισταίος!

Παρά την τεράστια προσπάθεια που έκαναν οι Gunners να γυρίσουν το παιχνίδι, η ομάδα του Αρισταίου πήρε τη νίκη με σκορ 74-69, στην αναμέτρηση που διεξήχθη στο κλειστό του ΣΕΦ.

Σοφούλης και Βασίλης Παούρης βρήκαν στόχο από την περιφέρεια με το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τους Βαλερά και Τούντα να ακολουθούν σε απόδοση, για το 25-13 ως σκορ πρώτου δεκαλέπτου για τους νησιώτες.

Κωστακιώτης και Ρίκος πήραν παραπάνω προσπάθειες για την ομάδα των Gunners, με τη διαφορά όμως να παραμένει στην κλίμακα μεταξύ 13-17 πόντων, καθώς ο ενεργητικός Βαλεράς για άλλη μια φορά ήταν παντού, με καλές άμυνες και καλάθια στον αιφνιδιασμό, οδηγώντας τον Αρισταίο στο 42-25 ημιχρόνου.

Με τον ρυθμό στο πρώτο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου να παραμένει ίδιος, ο Αρισταίος φαινόταν πως θα διατηρούσε το μεγάλο προβάδισμα μέχρι τέλους, με τους Gunners όμως του εξαιρετικού Καραμπέτσου να μην τα παρατάνε, με ένα σερί 7-16 να έρχεται και να βάζει φωτιά στο παιχνίδι, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 57-47.