24/02/2020
Aladalon 20 11 15 18 - 46 -
Lobsters BC 14 15 3 14 - 64 -

Ανώτεροι οι Lobsters, καθάρισαν στο δεύτερο ημίχρονο.

Για ένα ημίχρονο έβαλαν δύσκολα οι Aladalon στους Lobsters, οι οποίοι εν τέλει επικράτησαν με 64-46. Οι Aladalon, οι οποίοι ήταν μόνο έξι άτομα έβγαλαν κούραση στο τρίτο δεκάλεπτο και με ανώτερο μπάσκετ οι Lobsters άνοιξαν την διαφορά και κέρδισαν με σχετική ευκολία.

Οι Lobsters ξεκίνησαν ιδανικά το παιχνίδι και ήταν ιδιαίτερα εύστοχοι από την γραμμή των 6,75. Τα πρώτα τους έξι καλάθια ήταν τριών πόντων και έτσι προηγήθηκαν 18-11 και τελικά έκλεισαν μπροστά με 20-14. Ο Σαλονικίδης είχε 12 πόντους με τέσσερα τρίποντα και ο Τρικαλιώτης έξι με δύο για τους Lobsters, ενώ ο Παυλίδης έκανε εξαιρετική πρώτη περίοδο με 10 πόντους για τους Aladalon.

Αρκετά πιο ισορροπημένο το δεύτερο δεκάλεπτο αφού οι Aladalon κατάφεραν να μπουν και εκείνοι στην εξίσωση των 6,75. Οι Lobsters έχασαν την επαφή με το αντίπαλο καλάθι και έτσι στο ημίχρονο ήταν μπροστά για μόλις δύο πόντους, 31-29. Οι Ραχμάν και Χατζίδης είχαν από τέσσερις για τους γηπεδούχους, ενώ οι Αθανασάκος και Παυλίδης είχαν από πέντε για τους φιλοξενούμενους.