ΤΜΡ
0
0

Ανακεφαλαίωση

Με ακόμη ένα ροζ φύλλο αγώνα ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος οι Δαλάι Κλάμα, καθώς για την 18η αγωνιστική του όγδοου ομίλου της D2-League κέρδισαν εύκολα την Intercity με 74-40 και περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλο στα play-off!

Με τον Κρινή να ξεκινάει ορεξάτος το ματς με 10 πόντους και τους Ντεμελή – Γκανασούλη να τον ακολουθούν με 4 και 3 πόντους, αντίστοιχα, οι Δαλάι Κλάμα πήραν από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 15 πόντων, 19-4. Ο Ηλίας Μπαλαφούτης και ο Τανταρούδας ήταν αυτοί που βρήκαν στόχο στα πρώτα λεπτά για λογαριασμό των φιλοξενούμενων.

Πιο ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, καθώς με 4 νέους πόντους του Γκανασούλη, άλλους τόσους του Μπαλατσού και βοήθειες των Μάγου – Κλούτσου, οι πράσινοι πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 18 πόντων, 35-17. Το δίδυμο Νικολάου – Τανταρούδα τραβούσε το κουπί στην επίθεση της Intercity σε εκείνο το σημείο, με τον πρώτο να πετυχαίνει 7 πόντους και τον δεύτερο 4.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Μπουρελάκου ανέβασε εκ νέου στροφές και με 9 πόντους του Κρινή, 5 του Κλούτσου, 4 του Γκανασούλη και τρίποντο του Νικηταρά, έφτασε στο +31, 58-27. Δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν ούτε και σε εκείνο το διάστημα οι ασπρόμαυροι, παρά τους 7 πόντους που πέτυχε ο Γιώργος Μπαλαφούτης. Σκορ τρίτης περιόδου 58-27!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, με τους Δαλάι Κλάμα να φτάνουν στην άνετη νίκη με 74-40, έπειτα από 10 πόντους του Μπαλατσού και 4 του Μάγου. Για την Intercity στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Νικολάου (4π), Παχνής (4π) και Τανταρούδας (3π).

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 7/10 βολές, 26/65 δίποντα και 5/21 τρίποντα. Πήραν 69 ριμπάουντ, έδωσαν 17 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 4 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/14 βολές, 17/62 δίποντα και 0/10 τρίποντα. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ έκαναν 10 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Κορυφαίος των Δαλάι Κλάμα για ακόμη μια φορά ο Κρινής με 21 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές, 8/11 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Μάζεψε 18 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος της Intercity ο Τανταρούδας με 9 πόντους, έχοντας 1/1 βολή και 4/9 δίποντα. Πήρε 4 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές και ήταν αλάνθαστος.

Δαλάι Κλάμα (Μπουρελάκος): Κρινής 21 (1), Κλούτσος 8 (1),  Ντεμελής 4, Μάγος 7 (1), Γκανασούλης 11 (1), Μπαλατσός 20,  Χατζάκης, Νικηταράς 3 (1)

Intercity (Μπαλαφούτης Γ.): Τανταρούδας 9, Σταυρόπουλος, Μπαλαφούτης Η. 3, Νικολάου 12, Μπαλαφούτης Γ. 12, Παχνής 4

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία των Δαλάι Κλάμα σε όλη την διάρκεια του αγώνα και το δίδυμο Κρινή – Μπαλατσού!