ΤΜΡ
0
0

Ανακεφαλαίωση

Τη δεύτερη του νίκη σε δύο αγώνες πέτυχε  η ομάδα του Άξονα, επικρατώντας της λαβωμένης απο απουσίες ομάδα των Puebla b.c (απουσίαζαν οι Μπαλτατζής, Λεκομπλές, Πεκρίδης) με σκορ 70 – 42.

Η ομάδα του Άξονα μπήκε από το πρώτο δεκάλεπτό δυνατά στο παιχνίδι και με αιχμή του δόρατος τον Σαρόγλου πήρε απο την αρχή το προβάδισμα στο σκορ. Στη συνεχεία πήρε το όπλο του ο Ερμείδης με το σκορ να ανεβαίνει σε διψήφιο αριθμό, παρα τις φιλότιμες προσπάθειες του Απόστολου, ο οποίος πέτυχε  και τους 9 πόντους της ομάδας του στη πρώτη περίοδο, με το σκορ της πρώτη περιόδου να είναι το 26 – 9 υπέρ του Άξονα.

Το δεύτερο και στο τρίτο δεκάλεπτο εξελίχθηκαν στο ίδιο μοτίβο με τους παίκτες του Άξονα να αυξάνουν το προβάδισμα τους χάρη στις επιθετικές ενέργειες των Ερμίδη, Γκατζιου και Κυπριανίδη, με τον τελευταίο να  εντυπωσιάζει  για άλλη μια φορά με το πολυδιάστατο παιχνίδι του. Οι Puebla με τους Πάχτα, Παπαρρώση και Αλεξανδρίδη να δίνουν βοήθειες στον Αποστόλου στο σκοράρισμα κατάφεραν να μειώσουν για λίγο τη διαφορά αλλά χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα.

Η τέταρτη περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τις 2 ομάδες να δοκιμάζουν διάφορα σχήματα και να δίνουν χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες τους, με το τελικό σκορ να ολοκληρώνεται με 70-42 υπέρ του Άξονα.

Για τους νικητές εντυπωσίασαν οι Ερμείδης με 28 πόντους, Σαρόγλου με 14 πόντους – 9 ριμπάουντ και ο Κυπριανίδης 12 πόντους – 13 ριμπάουντ – 2 κλεψίματα,

Για τους ηττημένους οι Αποστόλου με 18 πόντους – 10 ριμπάουντ – 3 κλεψίματα και ο  Πάχτας με 9 πόντους – 11 ριμπάουντ.