19/10/2020
Reptors 16 15 17 15 13 76 -
Athens Bucks 18 10 17 18 12 75 -

Η μπίλια έκατσε στο κόκκινο!

Στο ντέρμπι των νεοφώτιστων της κατηγορίας, Rapetors και Athens Bucks χρειάστηκαν την παράταση για να ξεκαθαρίσουν τους λογαριασμούς τους, με τους πρώτους να επικρατούν με 76-75. Το παιχνίδι ήταν ένα δυνατό ντέρμπι, υπήρχαν πολλές εναλλαγές στο σκορ και κάλλιστα θα μπορούσε να έχει κερδίσει είτε η μία είτε η άλλη πλευρά!

Με μεγάλη ευκολία ξεκίνησαν να σκοράρουν οι Athens Bucks, οι οποίοι πήραν το πλεονέκτημα που είχαν στο ύψος και προηγήθηκαν με 4-10 (4′). Οι Rapetors όμως με όπλο τους την ταχύτητα έφτασαν μέχρι και να ισοφαρίσουν, 16-16 (9′), για να λήξει το δεκάλεπτο 16-18. Ο Κορρές Β. ήταν πρώτος σκόρερ με οχτώ για τους Rapetors, ενώ για τους Bucks ο Σπύρου είχε έξι.

Πολύ δυνατό ξεκίνημα και στην δεύτερη περίοδο από τους Bucks, οι οποίοι στα πρώτα τρία λεπτά είχαν ανοίξει την διαφορά στο +8 για το 16-24 (13′). Οι Rapetors όμως ξύπνησαν και με 10-0 σερί πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα στην αναμέτρηση, 26-24 (16′). Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τους δεινόσαυρους μπροστά με 31-28 και τον Σ