ΤΜΡ
0
0

Ανακεφαλαίωση

Σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι που διεξήχθη στο κλειστό του Κολωνού, οι Orlando Tragics επικράτησαν της Xarmani Milano με 59-56, στα πλαίσια της Development κατηγορίας.

Ο Μπομπότης ξεκίνησε καυτός το πρώτο δεκάλεπτο και με έξι πόντους κρατούσε τη Xarmani Milano κοντά στο σκορ, με Σιμιτιάν και Μεϊντάνη να ξεχωρίζουν για Orlando Tragics, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 15-13 υπέρ των γηπεδούχων Orlando.

Πολύ όμορφες φάσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Φράγκο και Ιωσηφίδη να δίνουν λύσεις για Xarmani, με τους Τσαμουρά και Κριαλάκο να απαντούν για Orlando, με το ημίχρονο να κλείνει στο 24-23, με το δεύτερο ημίχρονο να προβλέπεται συναρπαστικό.

Το καλό ξεκίνημα στην τρίτη περίοδο της Xarmani, διεκόπη από τα δύο τρίποντα του Κριαλάκου, με τη φιλοξενούμενη Xarmani να είναι μπροστά στο σκορ με τέσσερις, 31-35. Ισορροπημένο στη συνέχεια το παιχνίδι, με τους Orlando να γυρνούν ξανά το παιχνίδι και να μπαίνουν στο τέταρτο δεκάλεπτο με 41-38 μπροστά.

Σερί 6-2 για Orlando στις αρχές της τελευταίας περιόδου,, με τον Μπομπότη όμως να απαντάει, τον Μανούρη να σιγοντάρει για Xarmani και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι. Δύο συνεχόμενα τρίποντα από Μεϊντάνη και Ζαφειρόπουλο, ένα καλάθι και φάουλ του Σιμιτιάν και πολλές καλές άμυνες, έδωσαν το δικαίωμα στους Orlando Tragics να διαχειριστούν στη συνέχεια το μικρό προβάδισμα και να φτάσουν εν τέλει στη νίκη με 59-56.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αβραάμ Σιμιτιάν με 13 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και ένα λάθος. Από πλευράς Xarmani Milano ξεχώρισε ο Γιάννης Μπομπότης με 18 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα και ένα λάθος.

Συνολικά οι Orlando Tragics είχαν 10/38 δίποντα, 8/16 τρίποντα, 15/24 βολές, 35 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 19 λάθη. Συνολικά η Xarmani Milano είχε 16/43 δίποντα, 4/22 τρίποντα, 12/16 βολές, 41 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 15 λάθη.

Orlando Tragics (Κριαλάκος): Τσαμουράς 6, Ζαφειρόπουλος 6 (7 ριμπ), Μεϊντάνης 7 (7 ριμπ), Κριαλάκος 20, Αγαλόπουλος 2, Κολυβάς 5, Σιμιτιάν 13.

Xarmani Milano (Κεφάλα): Τάγκας 2, Φράγκος 9, Κουράσης 5, Ιωσηφίδης 3, Κιτσούλης 6, Λιαμπότης 2, Μανούρης 7 (16 ριμπ), Μανιάτης 2, Πυρλής 2, Μπομπότης 18 (5 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα ανάμεσα στις δύο ομάδες!!!