28/09/2020
Lobsters BC 8 7 14 22 - 51 -
The Roots 10 9 9 10 - 38 -

Με .. γκάζι στο τέλος τη νίκη οι Lobsters!

Σε ένα παιχνίδι που οι Roots διεκδίκησαν τη νίκη μέχρι τέλους, τελικά η ομάδα του Λουλουργά γνώρισε την ήττα με 51-38 από τους Lobsters, οι οποίοι σοβαρεύτηκαν στην τελευταία περίοδο, βρήκαν τα σουτ και διόρθωσαν την κακή εικόνα που είχαν στο υπόλοιπο παιχνίδι, με την αναμέτρηση να διεξάγεται στα πλαίσια του κυπέλλου.

Το καλό ξεκίνημα του Λουλουργά έδωσε ένα μικρό προβάδισμα στους Roots, οι οποίοι παίζοντας παράλληλα εκπληκτική άμυνα, δεν άφησαν τους Lobsters να σκοράρουν για οχτώ ολόκληρα λεπτά, με το δεκάλεπτο τελικά να κλείνει στο 8-10 υπέρ των φιλοξενούμενων, με την είσοδο του Ραχμάν να δίνει πνοή στους Lobsters.

Μπήκαν στην εξίσωση του παιχνιδιού οι Ανδραβίζος Θ. και Στάθης για Roots, με το ισορροπημένο κατά τα άλλα παιχνίδι να είναι πολύ ενδιαφέρον και τους Μπάρλα και Μπενιουδάκη να μη μπορούν να αποτρέψουν το 15-19 ως σκορ ημιχρόνου για τους Roots.

Γλένης, Μπάρλας και Μπενιουδάκης βγήκαν μπροστά επιθετικά για τους γηπεδούχους Lobsters, με τον Γούλα από την άλλη να είναι εκπληκτικός, όπως εκπληκτικός στη συνέχεια ήταν και ο Τρικαλιώτης (2) ο οποίος ευθύνεται για το 29-28 που μπήκε μπροστά η ομάδα του, στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.