21/09/2020
Old Stars 13 11 15 10 - 31 -
Brothers United 7 6 4 14 - 49 -

Νίκησαν και ελπίζουν οι Brothers United!

Οι Brothers United, ελέγχοντας το παιχνίδι από το ξεκίνημά του, κέρδισαν με 49-31 τους Old Stars στο Athens Sports Hall, και διατήρησαν ζωντανές τις ελπίδες τους, για πρόκριση στην επόμενη φάση του Basketaki Cup.

Από το πρώτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Καράμπελα, μπήκε πιο δυνατά στο παρκέ και με τους Καλαματιανό, Πίττο και Κουφαλιώτη να σκοράρουν, προηγήθηκαν με 13-7. Για τους Old Star, που δυσκολεύονταν πολύ στην επίθεση, 3 πόντους σημείωσε ο Γιώργος Καπράλος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε. Οι «πράσινοι» πήγαν το παιχνίδι στο δικό του ρυθμό και με τον Καράμπελα να σημειώνει 5 πόντους, έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 24-13. Για τους τυπικά φιλοξενούμενους, 4 πόντους σημείωσε ο Καπράλος.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, συνεχίστηκε η αστοχία των Old Star. Η ομάδα του Δουκάκη, σκόραρε μόλις 4 πόντους (σε αυτό το διάστημα) και ουσιαστικά έμεινε εκτός διεκδίκησης νίκης, μιας και η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 22, 39-17. Για τους Brothers United, 7 πόντους έβαλε ο Καράμπελας, ενώ 4 πρόσθεσε ο Πίττος.