ΤΜΡ
0
0

Ανακεφαλαίωση

Στα πλαίσια της 20ης αγωνιστικής, η Remal Madrid υποδέχθηκε την TechBuddy. Το ματς ήταν πραγματικά ντέρμπι, με την ανανεωμένη Remal να δείχνει τα δόντια της. Η Tech προσπάθησε να διεκδικήσει το παιχνίδι αλλά εν τέλει ηττήθηκε με σκορ 68-61 από τους απίστευτους «μαδριλένους»!

Οι γηπεδούχοι έδειξαν τις διαθέσεις τους, από την 1η περίοδο. Με 6 διαφορετικούς παίχτες να σκοράρουν (!), η Remal έδειξε την βελτίωση της καθώς και την διάθεση της. Οι 3 πόντοι του Μενεγή δεν ήταν αρκετοί για την Tech, που έκλεισε το δεκάλεπτο στο -10 (18-8)!

Σε μονοψήφιο έπεσε η διαφορά στο 2ο δεκάλεπτο. Με πρωταγωνιστή τον συνήθη ύποπτο Μενεγή, η αρμάδα του Βαλέρη βγήκε στην αντεπίθεση. Τα πράγματα θα ήταν σκούρα για την Remal Madrid ένα δεν είχε τον Χρυσοβέργη (6 πόντοι).

Στο -4 έφτασε η φιλοξενούμενη ομάδα στην 3η περίοδο. Με το ίδιο πλάνο, η ομάδα του Βαλέρη έφθειρε την Remal στο ζωγραφιστό. 2 τρίποντα έβαλε ο πάντα αξιόπιστος σουτέρ Σωτήρης Κατσιγιάννης. Η απάντηση δόθηκε από τον Κιάφα (2 τρίποντα). Το δεκάλεπτο έληξε 13-16 υπέρ της Tech.

Όλα θα κρίνονταν στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο. Στο νου του αυτό είχε ο Κεπενός που με 8 πόντους ώθησε την RM προς την νίκη. Παρόλα αυτά, ο Μπιλιάνης με τον Βαλέρη είχαν άλλα σχέδια, με αποτέλεσμα το ματς να πάει στην παράταση.

Εκεί ο Κεπενός έκανε «όργια». Με συγκέντρωση και καλές άμυνες χάρισε την νίκη στην Remal η οποία κάνει αγώνα δρόμου για να προλάβει τα playoff! Όλους τους πόντους της TB στην παράταση (6), τους είχε ο Παπαδημητρόπουλος!

Mvp του αγώνα ήταν ο coach και παίχτης Δημήτρης Κεπενός με 19 πόντους, 13 ριμπάουντ (2-11), 1 κλέψιμο και 2 λάθη σε 19:20 λεπτά αγώνα. Σούταρε 5/10 δίποντα (50%), 1/6 τρίποντα (16,7%) και 6/9 βολές (66,7%). Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Μενεγής με 18 πόντους, 8 ριμπάουντ (6-2), 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ και 3 λάθη σε 35:44 λεπτά συμμετοχής. Σούταρε 6/19 δίποντα (31,6%) και 6/9 βολές (66,7%).

Σαν σύνολο, η Remal Madrid είχε 15/33 δίποντα (45,4%), 8/23 τρίποντα (34,8%), 14/21 βολές (66,7%), 42 ριμπάουντ (8-34), 11 ασίστ, 5 κλεψίματα και 18 λάθη. Η TechBuddy είχε 15/48 δίποντα (31,2%) , 5/26 τρίποντα (19,2%), 16/30 βολές (53,3%), 42 ριμπάουντ (20-22), 9 ασίστ, 14 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 13 λάθη.

Remal Madrid (Κεπενός): Ανδρικόπουλος 4, Διαμαντόπουλος, Σενεγάλιας 3 (7 ριμπ), Κιάφας 9, Χρυσοβέργης 19, Παύλου 6, Κεπενός 19 (13 ριμπ), Σαββόπουλος 8.

TechBuddy (Βαλέρης): Κατσιγιάννης Σ. 6, Βαλέρης 6, Μπιλιάνης 10, Παπαδημητρόπουλος 15 (7 ριμπ), Μακρυγιώργος 3, Κατσιγιάννης Α., Χουρδάκης 3, Μενεγής 18 (8 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Το πάθος των 2 ομάδων, που οδήγησε το ματς σε έξτρα πεντάλεπτο!