ΤΜΡ
0
0

Ανακεφαλαίωση

Στα πλαίσια της 9ης αγωνιστικής το βράδυ της Τετάρτης η Devotion υποδέχθηκε την BarΧελώνα. Η αλήθεια είναι ότι όλοι περιμέναν ένα ντέρμπι με την Devotion έχει τον πρώτο λόγο για το ροζ. Παρόλα αυτά, η ομάδα του Δενδή όχι μόνο δεν έκανε το ματς ντέρμπι αλλά διέλυσε τις «χελώνες» με σκορ 84-49 και συνέχισε την ανοδική της πορεία!

Σε τραγωδία εξελίχθηκε η πρώτη περίοδος για την BarXελώνα. Πιο αναλυτικά, η Devotion ξεκίνησε με τρομερό ρυθμό και έτρεξε ένα σερί 13-0. Με μπροστάρηδες τους Νικολόπουλο (8) και Ρουμελιώτη (8), οι γηπεδούχοι δημιούργησαν μια διαφορά 20 πόντων σε μόλις 10 λεπτά. Όλους τους πόντους, της Bar είχε ο Καστής (4) σε ένα κάκιστο δεκάλεπτο για τους φιλοξενούμενους.

Η διαφορά γιγαντώθηκε ακόμα περισσότερο στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με τον Δενδή να τραβάει κουπί με 7 πόντους, η Devotion εξασφάλισε ουσιαστικά το παιχνίδι. 4 καλάθια έβαλε ο Καστής για τις «χελώνες» αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό. Άξιος αναφοράς ο Πετρόπουλος που έδωσε τις σωστές οδηγίες και οργάνωσε σωστά την ομάδα του. Οι παίχτες οδηγήθηκαν στους πάγκους του για το διάλλειμα του ημιχρόνου με τον πίνακα να δείχνει 45-18!

Στην τρίτη περίοδο, η BarΧελώνα αντέδρασε. Με τον Καστή (ποιόν άλλο ;) οδηγό, η νεοφώτιστη ομάδα κατάφερε να μειώσει. Βέβαια, αυτό δεν ήταν αρκετό καθώς η απόσταση των δύο ομάδων ήταν τεράστια. Για την Devotion 6 πόντους έβαλε ο Ρουμελιώτης και 4 ο Δενδής που οδηγούσε την ομάδα του επιθετικά για ακόμα μία φορά!

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μειώσουν αλλά δεν τα κατάφεραν. Ο Ρουμελιώτης συνέχιζε να κάνει πάρτι στο ζωγραφιστό με τον Λυοφάγο να βάζει 5 πόντους. Το παιχνίδι έληξε με σκορ 84-49 υπέρ της Devotion που έδειξε για ακόμη μία φορά ότι ανήκει στην ελίτ του πρωταθλήματος!

Mvp του αγώνα ήταν ο Μένιος Ρουμελιώτης με 21 πόντους, 22 ριμπάουντ (3-19), 5 ασίστ και 4 λάθη σε 38:12 λεπτά αγώνα. Σούταρε 7/10 δίποντα (70%) και 7/8 βολές (87,5%). Για την BX ξεχώρισε ο Σπήλιος Καστής με 21 πόντους, 10 ριμπάουντ (4-6), 1 ασίστ, 6 κλεψίματα και μόλις 1 λάθος σε 32:33 λεπτά συμμετοχής. Σούταρε 8/18 δίποντα (44,4%), 0/3 τρίποντα (0%) και 5/9 βολές (55,6%).

Σαν σύνολο, η Devotion είχε 27/45 δίποντα (60%), 6/12 τρίποντα (50%), 12/13 βολές (92,3%), 50 ριμπάουντ (6-44), 21 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 25 λάθη. Η BarΧελώνα είχε 17/56 δίποντα (30,4%), 2/25 τρίποντα (8%), 9/17 βολές (52,9%), 32 ριμπάουντ (16-16), 5 ασίστ, 15 κλεψίματα και 9 λάθη.

Devotion (Πετρόπουλος): Πετρόπουλος 7 (7 ασίστ), Νικολόπουλος 12, Μπέτσος 12, Λυοφάγος 12, Ρουμελιλωτης 21 (22 ριμπ), Δενδής 27 (10 ριμπ).

BarΧελώνα (Παπαδόπουλος): Σκιαδάς 6, Λαμπρόπουλος 2, Κοτσόπουλος 7 (10 ριμπ), Καστής 21 (10 ριμπ), Τσίρος 3, Σπανός 6, Σταθόπουλος 4, Σιάμος.

Τι μας άρεσε: Το μαγικό πρώτο δεκάλεπτο της Devotion που ήταν και το καθοριστικό!