08/10/2023
Basket Maniacs 14 16 7 13 - 50 -
Σκόρπιοι BC 15 11 17 15 - 58 -

Πολύφωνοι Σκόρπιοι επέστρεψαν στα ροζ φύλλα !

Το βράδυ της Κυριακής στο Athens Sports Hall οι Σκόρπιοι επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα, επικρατώντας των Basket Maniacs με 50-58 για την τέταρτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων της Development League.

Σε ένα μοιρασμένο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες βρήκαν από νωρίς ικανοποιητικό ρυθμό. Με μπροστάρη τον Καλαμιώτη (7π.) και άξιους συμπαραστάτες τους Τσαλή (3π.), Σασσά (2π.) και Μπακόλα (2π.) σκόραραν οι Maniacs, με Χειράκη (4π.), Ευθυμίου (4π.), Σαραντάρη (3π.), Τέγο (2π.) και Πατσιαλή (2π.) απάντησαν οι μετέπειτα νικητές, κλείνοντας την πρώτη περίοδο με βραχεία κεφαλή. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 14-15.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Maniacs εμφανίστηκαν βελτιωμένοι και με πρωταγωνιστές τους Καλαμιώτη (8π.), Αρβανιτίδη (6π.) και Σασσά (2π.) μπήκαν σε θέση οδηγού. Σε απόσταση αναπνοής παρέμειναν οι Σκόρπιοι, χάρη στις επιθετικές πρωτοβουλίες των Χειράκη (5π.), Βεζυράκη (3π.) και Καρπούζα (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 30-26.

Μετά την ανάπαυλα οι φιλοξενούμενοι πάτησαν το γκάζι και διανύοντας το πιο παραγωγικό τους διάστημα στο ματς ξέφυγαν με 6 πόντους διαφορά. Πατσιαλής (4π.), Χειράκης (4π.), Τέγος (3π.), Καρπούζα (3π.) και Βεζυράκης (2π.) σκόραραν με μεγάλη συνέπεια, ενώ την ίδια ώρα οι Maniacs είχα αρκετά κενά διαστήματα, παρά την προσπάθεια των Δημητριάδη (3π.), Νούκα (2π.) και Τσαλή (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 37-43.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να βγάζουν άφθονο πάθος για τη νίκη. Οι Σκόρπιοι ήταν αυτοί που χαμογέλασαν τελευταίοι, αφού με καλάθια των Βεζυράκη (5π.), Τέγου (5π.), Ευθυμίου (4π.) και Καρπούζα (3π.) κατάφεραν να υπερασπιστούν το υπέρ τους προβάδισμα μέχρι τέλους. Οι Maniacs, παρά τις λύσεις που προσέφεραν οι Καλαμιώτης (5π.), Τσαλής (5π.) και Δημητριάδης (3π.) δεν κατάφεραν να αντιδράσουν έγκαιρα και υπέπεσαν στην δεύτερη φετινή τους ήττα.

Στο τέλος του αγώνα, οι Basket Maniacs είχαν 10/33 δίποντα, 7/26 τρίποντα και 9/18 βολές. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 10 λάθη και 4 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Σκόρπιοι είχαν 14/41 δίποντα, 7/19 τρίποντα και 9/20 βολές. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 14 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Χειράκης με 14 πόντους και double-double, έχοντας 4/7 δίποντα, ¼ τρίποντα και 3/6 βολές. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 36 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Μπακόλας με 2 πόντους, έχοντας 1/3 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 2 μπλοκ και μόλις 1 λάθος σε 28 λεπτά συμμετοχής.

Basket Maniacs (Καλαμιώτης) : Αρβανιτίδης 6 (2), Δημητριάδης 6 (2), Καλαμιώτης 20 (1), Μπακόλας 2, Νούκας 2, Σασσάς 4, Στενάκης, Τσαλής 10 (2).

Σκόρπιοι (Χειράκης) : Βεζυράκης 10 (2), Ευθυμίου 6, Καρπούζας 8 (2), Μέτσο, Πατσιαλής 6, Σαραντάρης 3 (1), Τέγος 11 (1), Χειράκης 14 (1).

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων.