14/04/2024
SKG Bugs 9 11 23 18 - 61 -
Phoenix BC 14 21 8 16 - 69 -

Άλλος την νίκη άλλος την πρόκριση!

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους Phoenix να έχουν τον έλεγχο του παιχνιδιού. Με τους Δημητρίου και Σκλέπο να επιδεικνύουν την ανωτερότητά τους στο γήπεδο, η ομάδα των Phoenix κατάφερε να αντιμετωπίσει αποτελεσματικά τις επιθέσεις των Bugs, ολοκληρώνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 9-14.

Καθώς ο αγώνας εξελίσσονταν, οι Phoenix συνέχισαν να κυριαρχούν στο γήπεδο. Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν μια περίοδος όπου η ομάδα των Phoenix έδειξε την επιθετική της δύναμη και αποφασιστικότητα. Με την εξαιρετική συνεργασία των παικτών της, κατάφεραν να διπλασιάσουν το προβάδισμά τους, κλείνοντας το δεύτερο δεκάλεπτο με σκορ 20-35.

Το τρίτο δεκάλεπτο αποδείχθηκε μια περίοδος ανατροπών. Οι Bugs δεν παραιτήθηκαν και κατάφεραν να επανέλθουν στο παιχνίδι με αποφασιστικότητα και ψυχραιμία. Με τους Τασιούλα και Παπαδόπουλο να ηγούνται της ομάδας τους, κατάφεραν να ισοφαρίσουν το σκορ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, φτάνοντας το σκορ στο 43-43.

Καθώς πλησιάζαμε προς το τέλος του αγώνα, οι Phoenix ανταποκρίθηκαν με αποφασιστικότητα. Με εξαιρετικές επιδόσεις από τους Δημητρίου και Σκλέπο, κατάφεραν να αντιμετωπίσουν την αντίδραση των Bugs και να κλείσουν τον αγώνα με τελικό σκορ 69-61 αλλά την πρόκριση να την παίρνουν οι SKG Bugs.

Ο τίτλος του MVP πέρασε στα χέρια του Γεώργιου Δημητρίου ο οποίος πέτυχε ένα φανταστικό Double Double έχοντας 24 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Ηγετικό ρόλο στους SKG Bugs είχε ο Νίκος Τασιούλας που πέτυχε 22 πόντους και μάζεψε 6 ριμπάουντ.

SKG Bugs: Χρήστογλου 6 (2) , Ξάνθος , Τασιούλας 22 (4) , Παπαδόπουλος Φ. 2 , Λεφας 12 (2) , Μπούφος 9 , Παπαδόπουλος Α.10 (2)

Phoenix BC: Δημητρίου 24 , Παπαβασιλείου , Σκλέπος 4 , Πολυνόπουλος 4 , Σκλέπος 16 , Μπασακύρος 15 (2) , Παπαδόπουλος 6 (2)