27/03/2024
Thessaloniki Avispas 19 24 12 13 - 68 -
The Hoopers 22 29 18 29 - 98 -

Απίστευτη ανατροπή και πρόκριση για τους The Hoopers!

Δυναμικό ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες. Εξαιρετικές συνεργασίες με όμορφα καλάθια εκατέρωθεν. Οι The Hoopers μέσω των Καραγιαννιώτη, Χαλέπλη και Γιαγρίδη  κατάφεραν να κερδίσουν αυτή τη πρώτη περίοδο με 19-22 έναντι των αξιόμαχων Thessaloniki Avispas.

Στο ίδιο μήκος κύματος και το δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς οι The Hoopers αύξησαν το σκορ στο 43-51.Οι Καραγιαννιώτης, Χαλέπλης και Γιαγρίδης έδειξαν εξαιρετική απόδοση και αποσπάστηκαν από τους αντιπάλους τους. Οι Thessaloniki Avispas ήταν αντιμέτωποι με μια δύσκολη πρόκληση, καθώς προσπάθησαν να διατηρήσουν την διαφορά της νίκης του πρώτου αγώνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι The Hoopers μπήκαν με το πόδι στο γκάζι και κατάφεραν να κάνουν ένα εντυπωσιακό σερί με τον Καραγιαννιώτη, Χαλέπλη και Γιαγρίδη να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι. Οι Thessaloniki Avispas δεν μπόρεσαν να βρούνε επιθετικές λύσεις και ταυτόχρονα πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 55-69.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο τα είχε όλα. Πλέον δεν ενδιέφερε κανέναν ποιός θα πάρει την νίκη αλλά ποιά θα είναι η διαφορά. Εκατέρωθεν μάχες για να διατηρηθούν τα κεκτημένα από την μία πλευρά, υπέρ πάντων αγώνας από την άλλη καθώς σε αυτή την περίοδο οι The Hoopers ολοκλήρωσαν αν όχι την επικότερη, σίγουρα μια από της επικότερες ανατροπές όλων των εποχών. Τελικό σκόρ 68-98 και πρόκριση στην επόμενη φάση για τους The Hoopers.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Δημήτριος Καραγιαννιώτης ο οποίος πέτυχε Double Double με 42 πόντους και 11 ασίστ.

Για τους Τhessaloniki Avispas ξεχώρισε ο Ιωάννης Διαμαντής o οποίος πέτυχε Double Double έχοντας 21 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Thessaloniki Avispas: Διαμαντής 21(2), Ιακωβίδης 8(1), Κώστας 5(1), Μαυρίδης 4, Μουταφίδης 19(5), Τζιτζάλης 11(1)

The Hoopers: Γιαγρίδης 10(1), Θεοδουλίδης 10(1), Καραγιαννίωτης 42(8), Καφφές 9, Σταματάκης 8, Χαλέπλης 19(2)