19/03/2023
Magoofyδες 14 18 14 13 - 59 -
Fioretsina Salonica 32 17 17 20 - 86 -

Αρνητές ήττας οι Fioretsina Salonica!

Το γρήγορο και αποτελεσματικό παιχνίδι ήταν αυτό το οποίο έδωσαν στους Fioretsina Salonica το προβάδισμα από την άρχη του παιχνιδιού με τους πόντους να φτάνουν μέχρι και τους 32 με το τέλος του δεκαλέπτου. Οι Magoofyδες δεν μπόρεσαν να ακολουθήσυον αυτόν το γρήγορο ρυθμό και έμειναν από πολύ νωρίς πίσω στο σκορ.

Οι Magoofyδες προσπάθησαν να ανακάμψουν στο δεύτερο δεκάλεπτο στο οποίο ο Θαλασσινός στην επίθεση ήταν ασταμάτητος χαρίζοντας πολλούς πόντους στην ομάδα του μειώνοντας έτσι την διαφορά. Οι Fioretsina όμως δεν το έβαλαν κάτω και έτσι με τον Παπαβασιλείου να πρωταγωνιστεί μπόρεσαν να μείνουν από πάνω.

Η καλή εμφάνιση των Fioretsina συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο στο οποίο Μπουμπόνας και Παπαδόπουλος με τις προσπάθειές τους μπόρεσαν να ανεβάσουν ακόμα περισσότερο την διαφορά χάρης στα εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό. Οι Magoofyδες βρίσκανε τις λύσεις κυρίως στο πρόσωπο του Kolev ο οποίος τους κράτησε ζωντανούς.

Οι Magoofyδες με τον Πιτσούλη προσπάθησαν να πάρουν το κάτι παραπάνω από τον αγώνα όμως δεν μπόρεσαν να ανταπεξέλθουν στον γρήγορο ρυθμό και έτσι , η νίκη πέρασε στα χέρια των Fioretsina με τελικό σκορ 59-86.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Χαράλαμπος Παπαβασιλείου ο οποίος έβαλε 26 πόντους και μάζεψε 6 ριμπάουντ.

Ενω για τους Magoofyδες άξιος αναφοράς είναι ο Κωνσταντίνος Θαλασσινός ο οποίος έκανε double double έχοντας 23 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Magoofyδες: Kolev 14 (1) , Δεδόπουλος , Ανφιμιάδης 8 (2) , Θαλασσινός 23 (2) , Τσομπανάκης , Πιτσούλης 14 (3)

Fioretsina Salonica: Χατζηλιάδης 7 (1) , Χαριτίδης 10 , Τζάμος 4 , Παπαδόπουλος 12 , Παπαβασιλείου 26 (3) , Τετράδης 3 (1) , Ταξιλταρίδης 3 , Χαϊτλής 7 (1) , Μπουμπόνας 14