27/03/2024
Gunners 19 13 14 23 - 69 -
Elitήριοι by pinguin.gr 8 13 24 18 - 63 -

Δίκαια τρίτοι οι Gunners!

Οι Gunners επικράτησαν των Elitήριων με σκορ 69-63, πήραν την τρίτη θέση και θα αντιμετωπίσουν τον Blastiakos για τον πρώτο γύρο των πλέι οφ.

Οι Gunners ήθελαν την νίκη για να τερματίσουν στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, με τους Elitήριους να έχουν ελπίδες μέχρι και για την δεύτερη θέση σε περίπτωση ήττας των Sepolia Sharks. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ αποφασισμένοι στην αναμέτρηση και πρωταγωνιστή τον Ακουμιανάκη προηγήθηκαν 13-4. Οι φιλοξενούμενοι δυσκολεύονταν αρκετά να βρουν ρυθμό στην επίθεση και κυνηγούσαν στο σκορ από το ξεκίνημα. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 19-8.

Πιο ισορροπημένο το δεύτερο δεκάλεπτο με τους Gunners να έχουν πάντα το προβάδισμα και Elitήριους να μην βρίσκουν ένα καλό σερί για να πλησιάσουν στο σκορ. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 32-21.

Στην επανάληψη οι Elitήριοι επέβαλλαν τον ρυθμό τους και μπήκαν στο ματς. Με γρήγορο μπάσκετ και πρωταγωνιστή στην επίθεση τον Ζελμάνοβιτς, πλησίασαν στον πόντο (44-43) και το ματς έγινε ντέρμπι. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 46-45.

Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι, με σερί 8-0 πέρασαν μπροστά στο σκορ (49-53), για πρώτη φορά μετά το ξεκίνημα της αναμέτρησης. Οι Gunners όμως, με καλάθια των Ζούρου και Πάνια, πήραν ξανά το προβάδισμα (57-53). Το παιχνίδι κρίθηκε στις  τελευταίες κατοχές, με την εμπειρία των παικτών των γηπεδούχων να κάνει την διαφορά. Οι Gunners πήραν την νίκη με σκορ 69-63 και μαζί την τρίτη θέση στην κανονική περίοδο, ρίχνοντας τους Elitήριους στην τέταρτη θέση.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σωτήρης Κογιώνης με 17 πόντους, 12 ριμπάουντ, 6 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χρήστος Μπαϊράμι με 17 πόντους, 8 ριμπάουντ.

Gunners (Πάνιας): Καλογιαννίδης 2, Ζούρος 5, Ακουμιανάκης 20, Καραμπέτσος 3, Κογιώνης 17, Πάνιας 17, Πατσίκας 5.

Elitήριοι (Κωνσταντινάκος): Γιάτσε, Ζελμάνοβιτς 15, Κωνσταντινάκος 6, Λαμπρόπουλος Λ. 5, Λαμπρόπουλος Π, Μπέσιος 2, Μπαϊράμι 17, Ποστόλι 10, Πανοσκάλτσης 8.

Τι μας άρεσε: Η ψυχραιμία στο τέλος των Gunners.