15/10/2023
Greek Freaks 24 10 21 17 - 72 -
San Antonio Smurfs 11 8 22 17 - 58 -

«2Χ2» και συνεχίζουν οι Greek Freaks!

Μία ακόμα νίκη κατάφεραν να πάρουν οι Greek Freaks, αυτή τη φορά επικρατώντας των San Antonio Smurfs με 72-58 και έκαναν έτσι το «2Χ2» στο φετινό πρωτάθλημα. Σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι δεν αγχώθηκαν ιδιαίτερα, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν μία προσπάθεια στο τέταρτο δεκάλεπτο, η οποία όμως δεν έφερε κάποιο ουσιαστικό αποτέλεσμα και έτσι το ρεκόρ τους πήγε στο 0-2.

Παρά το γεγονός πως οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά, οι Greek Freaks από νωρίς έφτιαξαν καλή απόσταση. Ο Σκάγκος ήταν εκείνος που ξεχώρισε στην πρώτη περίοδο, στην οποία οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 18-7. Οι λύσεις που έδωσε ο Ξυγκάκης ήταν επίσης χρήσιμες και έτσι οι Freaks έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +13(24-11).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός έπεσε κάπως και οι δύο ομάδες δεν ήταν και τόσο παραγωγικές. Κούβαρης και Καρανδρέας κρατούσαν μακριά τους Smurfs, οι οποίοι είχαν τον Σπύρο Νινιό να δίνει τις δικές του μάχες και να ξεχωρίζει. Η απόσταση δε μειώθηκε μέχρι τη διακοπή για το ημίχρονο, αντιθέτως αυξήθηκε, μιας και ο φωτεινός πίνακας έδειχνε 34-19 έπειτα από το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου.

Δεν είδαμε κάτι διαφορετικό στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους Greek Freaks να εξακολουθούν να έχουν τα ηνία και μάλιστα να φτάνουν ακόμα και στο +20(48-28). Ο Σταύρου βγήκε μπροστά για τους San Antonio Smurfs και έδωσε απαντήσεις σε ένα σημείο στο οποίο η ομάδα του ήταν στα «σχοινιά». Οι γηπεδούχοι έμειναν απομακρυσμένοι, με το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει στο 55-41.

Οι San Antonio Smurfs επιχείρησαν να κάνουν μία τελευταία προσπάθεια στο τέταρτο δεκάλεπτο, πλησίασαν στους 8 πόντους (64-56), ωστόσο οι Greek Freaks έκαναν αυτό που έπρεπε στη συνέχεια. Ο Ξυγκάκης με τρίποντη εκτέλεση έκοψε τη φορά των αντιπάλων του, ενώ και ο Καρανδρέας είχε απάντηση στις βολές του Σταύρου για το 70-58. Το τελικό 72-58 διαμόρφωσε ο Κούβαρης, που ήταν αυτός που είπε την τελευταία «λέξη» στο ματς.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Εμμανουήλ Κούβαρης με 12 πόντους, 2 ασίστ, 12 ριμπάουντ και 1 μπλοκ. Από τους San Antonio Smurfs ξεχώρισε ο Σπύρος Νινιός με 23 πόντους, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Greek Freaks είχαν 22/51 δίποντα, 5/28 τρίποντα, 13/19 βολές, 50 ριμπάουντ, όπως και 22 ασίστ, 12 κλεψίματα, 7 λάθη και 1 μπλοκ. Οι San Antonio Smurfs μέτρησαν 14/32 δίποντα, 5/30 τρίποντα, 15/18 βολές, 45 ριμπάουντ και 9 ασίστ. Παράλληλα είχαν 4 κλεψίματα, 15 λάθη και 3 μπλοκ.

Greek Freaks (Υφαντόπουλος): Σκάγκος 11(1ρ.), Σούλης 3(7ρ.), Υφαντόπουλος 4, Σύλλας 4(4ρ.), Διαθεσόπουλος 8(3ρ.), Κούβαρης 12(12ρ.), Χαλούδης 3(2ρ.), Καρατζής 9(9ρ.), Ξυγκάκης 17(7ρ.), Καρανδρέας 1(5ρ.)

San Antonio Smurfs (Νίκας): Νινιός Σ. 23(2ρ.), Νίκας, Μποχωρίδης, Νινιός Ν. 2(10ρ.), Μανδρώνης 7(10ρ.), Σταύρου 24(9ρ.), Ρούσσος 2(1ρ.)

Τι μας άρεσε: Η καλή κυκλοφορία της μπάλας που είχαν ανα διαστήματα οι Greek Freaks.