Optimus Priamus 14 16 11 11 - 52 -
Run & Gun B.C 18 23 16 12 - 69 -

Και τώρα Final Four για την αρμάδα του Μποτώνη!

Οι Run and Gun διπλασίασαν τις νίκες τους απέναντι στον Optimus Priamus το βράδυ της Τετάρτης στο Basketaki Arena και πλέον στρέφουν την προσοχή τους στον μεγάλο ημιτελικό απέναντι στα Άνω Λιόσια.

Οι Optimus μπήκαν συγκεντρωμένοι στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, έπιασαν στον ύπνο τους φιλοξενούμενους και με το δίδυμο Βασιλειάδη με 6 και Παπαδάκου με 4 πόντους αντίστοιχα να τραβούν το κουπί, ξέφυγαν με 10 – 2. Στην συνέχεια οι Run and Gun ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και με το οπλοπολυβόλο Γιάννη Μποτώνη να παίρνει την κατάσταση στα χέρια του με 11 πόντους, προσπέρασαν με 14 – 18.

Η εικόνα στην δεύτερη περίοδο ήταν πανομοιότυπη με την πρώτη, με τους φιλοξενούμενους να στέκονται και πάλι καλύτερα ανεβάζοντας την διαφορά στο + 11 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Παπαδάκος, Βασιλειάδης και Καλτσάκας πέτυχαν από 4 πόντους έκαστος παλεύοντας να φέρουν την κατάσταση στα χέρια των τυπικά γηπεδούχων, αλλά οι Run and Gun σκοράροντας με μεγάλη ευκολία, δεν δυσκολεύτηκαν να διαμορφώσουν το υπέρ τους 30 – 41. Μποτώνης – Καλλιάρας με 5 πόντους τα πρώτα βιολιά στην πολυφωνική επίθεση των φιλοξενούμενων.

Στο ίδιο έργο θεατές ήμασταν και στο τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Οι Run and Gun με τον Μποτώνη να πετάει φωτιές στην επίθεση με 10 πόντους κέρδισαν και πάλι το επιμέρους σκορ στέλνοντας τη διαφορά στο + 16. Η ομάδα του Αντωνουσάκη που δεν μπορούσε να βρει αντίδοτο στην άμυνα, στηρίχθηκε επιθετικά στο δίδυμο Καλτσάκα -Χατούνογλου που πέτυχαν από 4 πόντους.

Στην τελευταία στροφή της αναμέτρησης, οι ομάδες κατέβασαν ρυθμούς, προχώρησαν σε εκτεταμένο ροτέισον με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν άνετα στο τελικό 52 – 69. Σκουτέρης με 5 και Καλτσάκας με 4 πόντους αντίστοιχα έδιναν τις λύσεις στην ομάδα του Αντωνουσάκη, ενώ για τους νικητές ξεχώρισαν Μποτώνης και Τρίμμης που πέτυχαν από 4 αμφότεροι.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Γιάννης Μποτώνης με 30 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ευάγγελος Καλτσάκας με 15 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Optimus Priamus (Αντωνουσάκης): Βασιλειάδης 13, Ηλιόπουλος, Καλτσάκας 15(8ρ.), Λοΐζος 5(10ρ.), Παπαδάκος 5, Σκουτέρης 7, Φλώρος, Φουντουλάκης, Χατούνογλου 6.

Run and Gun(Αλεφαντινός): Βελεντζέλος, Δημητρόπουλος 6, Θεοχαρίδης, Καλλιάρας 8, Κουρτέσης 3(9ρ.), Μποτώνης 30, Νούκε 9(8ρ.), Ντούφας (7ρ.), Παντελάκης 2, Παπαδόπουλος 5,Τρίμμης 6.

Τι μας άρεσε: Ο μαγικός τρόπος που πάτησαν το γκάζι οι Run and Gun και εξαφανίστηκαν στο σκορ.