28/01/2024
Termites 15 9 15 16 - 55 -
Chicago Hulks 10 13 12 14 - 49 -

Καλύτεροι στα σημεία οι Termites!

Με τον Χριστόπουλο να είναι εξαιρετικός τόσο στα εκτελεστικά, όσο και στα οργανωτικά του καθήκοντα, οι Termites ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 15-10. Για τους φιλοξενούμενους ο Καραμπίνος ήταν αυτός που ξεχώρισε, αφού σημείωσε τους 7 από τους 10 πόντους της ομάδας του.

Οι Hulks προσαρμόστηκαν στις απαιτήσεις του παιχνιδιού και με αντεπίθεση διαρκείας κατάφεραν να ισορροπήσουν την κατάσταση. Οι γηπεδούχοι που δε θύμισαν την ομάδα του πρώτου δεκαλέπτου διατήρησαν εν τέλει το υπέρ τους προβάδισμα χάρη σε καλάθι του Μπιμπούδη (24-23).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι γηπεδούχοι άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων, έβαλαν τα μεγάλα σουτ με τον Μπιμπούδη και προηγήθηκαν με το ισχνό 39-35. Οι φιλοξενούμενοι πρόσθεσαν στην επιθετική τους εξίσωση τους Φουντά και Ξ. Τιγγινάγκα και παρέμειναν σε... απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλό τους.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι "έσφιξαν" την άμυνά τους, έκαναν ορθολογικές επιθέσεις και με καλάθια των Χριστόπουλου και Μπιμπούδη έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 16-14 και έφτασαν στη νίκη με 55-49. Οι "κόκκινοι" ξέμειναν από ιδέες και λύσεις στην επίθεση και γνώρισαν δίκαια την ένατη ήττα τους στο πρωτάθλημα.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μπιμπούδης με 18 πόντους (5/8 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5/5 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 15/36 δίποντα, 4/19 τρίποντα και 13/22 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ και έδωσαν 15 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/36 δίποντα, 5/17 τρίποντα και 10/17 βολές. Μάζεψαν 28 ριμπάουντ και έδωσαν 15 ασίστ.

Termites (Αποστολόπουλος): Αλεφαντινός, Μεσσάρης 3 (1), Μπιμπούδης 18 (1), Ορφανίδης 5 (1), Παζαρλόγλου 6, Πασχαλινόπουλος, Σεϊμένης 3, Σταματόπουλος 5, Χριστόπουλος 15 (1)

Chicago Hulks (Α. Τιγγινάγκας): Καραμπίνος 8 (1), Κούτρης 8 (1), Λύτρας 4, Μαντζούνης 9 (1), Ντέμος, Α. Τιγγινάγκας 5 (1), Ν. Τιγγινάγκας 7, Φουντάς 8 (1)