01/10/2023
Δαλάι Κλάμα 16 7 13 12 - 48 -
Blue Rose 18 10 16 17 - 61 -

Κέρδισε το Blue Rose, πέρασαν και οι Δαλάι!

Την πρώτη θέση του όγδοου ομίλου του Basketaki Cup κατέκτησε το Blue Rose, καθώς για την τρίτη αγωνιστική κέρδισε τους Δαλάι Κλάμα με 48-61 στο κλειστό της Ζωφριάς, με τους πράσινους να συνεχίζουν με την σειρά τους στην φάση των "64"!

Ωραίο θέαμα παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και το Blue Rose να προηγείται με 16-18, χάρη σε 4 πόντους του Γιαννακή, 3 του Ιωαννίδη και τρίποντο του Θεοδωρικάκου. Ο Σωτηράκης με 5 πόντους, ο Φλαμπούρης με 4 πόντους και ο Μπέης με ένα τρίποντο έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι δεν έχασαν στιγμή το τιμόνι από τα χέρια τους, βρέθηκαν μέχρι και στο +8, 16-24, και τελικά με τα τρίποντα των Γιαννακή - Θεοδωρικάκου, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων, 23-28. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους Δαλάι Κλάμα στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Σωτηράκη να πετυχαίνει 3 πόντους και τους Φλαμπούρη - Κεφαλά να συνδράμουν από 2 έκαστος.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 6 πόντους του Δανασή και τρίποντο του Πάτερου, η παρέα του Χαραλαμπίδη έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +8, 36-44. Την ομάδα του Μπουρελάκου κράτησαν όρθια σε εκείνο το σημείο οι 5 πόντοι του Μασσαλή και οι 4 του Σωτηράκη. Σκορ τρίτης περιόδου 36-44!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το Blue Rose δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα από τον αντίπαλο και με δράστες στην επίθεση τους Θεοδωρικάκο, Δανασή και Γιαννακή, έφτασε σχετικά εύκολα στην νίκη με 48-61. Για τους πράσινους στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Φλαμπούρης, Σωτηράκης, Τσιάρας και Μπαλατσός.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 6/10 βολές, 15/37 δίποντα και 4/23 τρίποντα. Πήραν 29 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 5/9 βολές, 19/37 δίποντα και 6/25 τρίποντα. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Δαλάι Κλάμα ο Σωτηράκης με 15 πόντους, έχοντας 3/4 βολές, 3/6 δίποντα και 2/8 τρίποντα. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα. Betsson mvp του Blue Rose ο Δανασής με 15 πόντους, έχοντας 6/11 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Πήρε 3 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε λάθη.

Δαλάι Κλάμα (Μπουρελάκος): Γιαννούκας 4, Κεφαλάς 2, Μασσαλής 7 (1), Μπέης 3 (1), Μπαλατσός 3, Νικηταράς, Νικολής, Σωτηράκης 15 (2), Τζιγκουνάκης, Τσιάρας 5, Φλαμπούρης 10

Blue Rose (Χαραλαμπίδης): Γιαννακής 12 (2), Δανασής 15 (1), Δημητρόπουλος 4, Θεοδωρικάκος 10 (1), Θεοφανόπουλος 7 (1), Ιωαννίδης 5, Κοντοστέργιος 3, Πάτερος 5 (1), Μαυροειδάκος

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό κλίμα της συνάντησης!