06/04/2024
Mikrokosmos 7 7 14 18 - 46 -
Ραμολιμέντα 14 9 5 14 - 42 -

Ξανά στο... νήμα ο Mikrokosmos και τώρα Development!

Με αυτό το αποτέλεσμα η παρέα του Φραγκογιάννη πέρασε στις 16 καλύτερες ομάδες της κατηγορίας, όπου πλέον θα κυνηγήσει την πρόκριση στα προημιτελικά απέναντι στην Εθνικό Star, έχοντας στο... τσεπάκι το εισητήριο της ανόδου στη Development!

Ο αγώνας είχε καλό ρυθμό, με τον Παρλαβάτζα να βάζει ένα γκολ φάουλ νωρίς νωρίς και να κρατά τους "μωβ". Ο Φραγκογιάννης κρατούσε τα... μπόσικα στις επιθέσεις των γηπεδούχων, τόσο σε δημιουργία αλλά όσο και σε εκτέλεση, με τον Ποσταλή να είναι θετικότατος για το προβάδισμα με 7-14 της παρέας του για πρώτο δεκάλεπτο! Ο Γιαννατζόγλου βγήκε... μακρυά από το πεδίο δράσης του, εκτέλεσε από την περιφέρεια, με το παιχνίδι να έχει απίστευτη ένταση και το ημίχρονο να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 14-23, με τα Ραμολιμέντα να είναι εμφανώς καλύτερα!

Ο Mikrokosmos αυτό που προσπάθησε να κάνει είναι να δείξει βελτίωση και διάθεση στην άμυνα, με σκοπό να πάρει το μομέντουμ της αναμέτρησης υπέρ του! Το έκανε και ένα τρίποντο του Ευσταθόπουλου μείωσε αρχικά τη διαφορά, μέχρι η συνεχής αγωνιστική άνοδος της απόδοσης των γηπεδούχων, ισοφαρίσει το σκορ στο 28-28 για τρίτη περίοδο! Εκεί πλέον με την ψυχολογία υπέρ του, ο Mikrokosmos βρήκε τα σουτ που έψαχνε, έπαιξε έξυπνα και πήρε νίκη και στον δεύτερο αγώνα της σειράς με σκορ 46-42, με την άνοδο πλέον να είναι στα χέρια των γηπεδούχων, οι οποίοι την πανηγύρισαν έξαλλα!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Λευτέρης Περράκης με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, ένα κλέψιμο, 3 κοψίματα. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Δημήτρης Πρωτόπαπας με 8 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα κόψιμο.

Mikrokosmos (Φραγκογιάννης): Γιαννατζόγλου 5, Γκούμας 9, Ευσταθόπουλος 6, Μπεκιάρης 2, Περράκης 12, Τσατσαρώνης 2, Φραγκογιάννης 10, Φρυσάλης.

Ραμολιμέντα (Παρλαβάτζας): Δανίλης, Εμμανουηλίδης, Καραχρήστος, Μπονώρης 4, Παρλαβάντζας 9, Ποσταλής 6, Πρωτόπαπας 8, Ράλλης 4, Τσαφαντάκης 7, Χασιώτης 4.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο θέαμα που παρακολουθήσαμε!