09/03/2024
Escapers 14 13 12 10 - 49 -
ESDDA Graduates 10 16 13 12 - 51 -

Ναρλής για τρεις!

Αναγνωριστικό το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις ομάδες να δίνουν μεγαλύτερη έμφαση στο αμυντικό κομμάτι και τους ελαφρώς καλύτερους Escapers να χτίζουν μικρή διαφορά 4 πόντων. Ο Γκρέμος ήταν το πρώτο βιολί με 7 πόντους με τους Βρακά – Τάγκα να σκοράρουν από ένα τρίποντο, ενώ για τους Esdda ξεχώρισαν Βασιλάκος με 5 και Πατουλιάς με 3 πόντους αντίστοιχα.

Ίδια εικόνα αλλά από την αντίθετη πλευρά είχαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα. Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα και οδηγούσαν την κούρσα με εξαιρετικό τον Δεπάστα που πέτυχε 10 πόντους, όμως οι Οράνιε έφεραν το ματς στα μέτρα τους μετά από τέσσερα αγωνιστικά λεπτά και με καλή άμυνα και οδηγούς στην επίθεση τους Βασιλάκο(5) και Παπακώστα(4), μείωσαν στον πόντο στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου(27-26).

Ισορροπημένο ήταν και το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα, με καμιά ομάδα να μην μπορεί να χτίσει διαφορά και το σκορ να μένει στο ισόπαλο 39 – 39. Οι Escapers πατούσαν καλύτερα στο ξεκίνημα και ξέφυγαν με Γκρέμο και Τάγκα να δίνουν τις λύσεις με 6 και 4 πόντους αντίστοιχα, όμως οι Esdda δεν άφησαν το ματς να ξεφύγει και με τον Βασιλάκο να δίνει 4 πόντους με την γνωστή του ενέργεια, τρίποντο του Ναρλή και τρεις ακόμα παίχτες να βάζουν από ένα καλάθι, έφεραν το ματς στην απόλυτη ισορροπία.

Το καλύτερο οι ομάδες το κρατούσαν για το τέλος. Καπαγεωργόπουλος Βασιλάκος και Παπακώστας ανέλαβαν δράση και έφεραν τους φιλοξενούμενους σε θέση οδηγού, όμως οι Escapers με μεγάλα τρίποντα από Στρεμιέτσνι και Τάγκα, προσπέρασαν 49-45! Το τελευταίο δίλεπτο ανήκε στους Esdda και κυρίως στον Νίκο Ναρλή! Ο φόργουορντ των Πορτοκαλί έφερε την ομάδα του σε απόσταση αναπνοής με τρίποντο στο ενάμιση λεπτό και με δεύτερη βόμβα τρία δευτερόλεπτα πριν από το τέλος, χάρισε νίκη στην ομάδα μετά από δύο μήνες με 49-45!

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Κώστας Βασιλάκος με 15 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Τάγκας με 10 πόντους, 2 ριμπάουντ, 10 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Escapers (Τάγκας):Τάγκας 10(10ας.),Γκρέμος 16(9ρ.), Φράγκος, Βρακάς 3(7ρ.), Στρεμνιέτσνι 6(8ρ.), Δεπάστας 14(8ρ.).

Esdda Graduates(Πατουλιάς): Βασιλάκος 15, Παναγόπουλος 2, Μηνάς 2,Ναρλής 10, Καπαγεωργόπουλος 6(7ρ.), Πατουλιάς 5, Παπακώστας 7,Ντάκα 4(10ρ.).

Τι μας άρεσε: Η τριποντάρα νίκης του Ναρλή!