10/01/2024
Hellas Paper Bears 21 20 10 20 - 71 -
Φαβορί-τες BC 8 26 16 20 - 70 -

Νικητές του θρίλερ οι Hellas Paper Bears!

Ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι οι Hellas Paper Bears και επέβαλλαν τον ρυθμό τους από νωρίς με τις όμορφες συνεργασίες των Νικηφόρου και Καζή να δίνουν το προβάδισμα στην ομάδα τους. Οι Φαβορί-τες βρήκαν ελάχιστες λύσεις στην επίθεση και ταυτόχρονα πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 21-8.

Στην δεύτερη περίοδο οι Φαβορί-τες ανέβασαν την απόδοση τους και προσπάθησαν να μειωσουν την διαφορά με τον Κεσίσογλου, τον Τικτόπουλο και τον Τοκμακίδη να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους, όμως οι Hellas Paper Bears έβρισκαν απάντηση σε κάθε καλάθι που δέχονταν με τον Καζή,τον Νικηφόρο και τον Πολυχρονιάδη Θεόδωρο κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 41-34.

Στο δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε η αντεπίθεση από τις Φαβορί-τες με τον Κεσίσογλου, τον Τικτόπουλο και τον Τοκμακίδη να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι, όμως οι Hellas Paper Bears με τον Καζή να είναι ασταματητος κράτησαν το προβάδισμα και έκλεισαν την περίοδο βρισκόμενοι μπροστά στο σκορ με 51-50.

Η τέταρτη και τελευταία περίοδος τα είχε όλα. Επικές ανατροπές και εντυπωσιακές φάσεις και συνεργασίες εκατέρωθεν. Οι Φαβορί-τες κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με 66-70 αλλά οι Hellas Paper Bears στο τελευταίο λεπτό του παιχνιδιού με ένα εντυπωσιακό τρίποντο του Νικηφόρου και έπειτα από 2 εύστοχες βολές του Καζή σχεδόν σε μηδενικό χρόνο κατάφεραν να πάρουν την πολυπόθητη νίκη.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Σοφοκλής Καζής ο οποίος πέτυχε Double Double έχοντας 36 πόντους και 19 ριμπάουντ.

Για τους Φαβορί-τες ξεχώρισε ο Γιάννης Κεσίσογλου ο οποίος πέτυχε 24 πόντους και μάζεψε 7 ριμπάουντ.

Hellas Paper Bears: Καζής 36(3), Καραγκούνης 8, Νικηφόρος 14(2), Παλιογιάννης 4(1), ΠολυχρονιάδηςΘ. 9, ΠολυχρονιάδηςΙ.

Φαβορί-τες: Δημάσης 8, Ζανδές 5(1), Καρακάνας 2, Κεσίσογλου 24, Κύρκου 1, Μαντζιάρης 4, Μιχαηλίδης, Παπαθανασίου 4, Τικτόπουλος 6, Τοκμακίδης 16(2)